Totalurile anului fotbalistic 2019 din raionul Nisporeni au fost făcute în cadrul unei Gale festive desfășurate astăzi. În cadrul evenimentului au fost desemnați și premiați laureații sezonului recent încheiat:

cel mai bun portar – Andrian Profire (or Nisporeni)
cel mai bun atacant – Lucian Negru (“Izvoraș” Soltănești)
cel mai bun jucător – Mihai Crudu (or. Nisporeni)
cel mai bun tânăr jucător – Eugen Podîrcă (FC Valea-Trestieni)
cel mai bun antrenor – Vasile Talpă (“Codru” Milești)

Au fost premiați cei mai buni arbitri: Tudor Robu, Mihai Vrabie, Vasile Grigorov, Andrei Guidea, Alexandru Melinte și Nicon Ignat.
Un premiu special, pentru performanță deosebită obținută în Divizia Națională, a fost oferit jucătorului echipei „Speranța” Nisporeni, Mihai Bolun.

La premierea laureaților au participat Victor Tulbure, vicepreședintele raionului Nisporeni, Dan Ciobanu, președintele AF Nisporeni, și Mircea Cojocari, șeful Compartimentului protocol-administrativ FMF.

După încheierea ceremoniei oficiale, a fost organizată Cupa de iarnă la mini-fotbal. Câștigătoare a devenit echipa din s. Bălăurești, care în finală a învins cu scorul 2-1 formația din s. Boldurești. Pe locul trei s-a clasat „Chelsea” Nisporeni, iar în total la turneu au participat 10 echipe. Au fost premiați cei mai buni jucători ai competiției:

cel mai bun portar – Iulian Croitoru (s. Bălăurești)
cel mai bun jucător – Nicanor Ciochină, care este și primarul satului Boldurești
cel mai bun golgheter – Andrian Bouroș („Chelsea” Nisporeni), cu 12 goluri.