• Support National Team

Victorie categorică a campioanei Moldovei la debutul în Europa League. Omonoia (Cipru) - Sheriff 0-3

09 sep 2022 de Reporter FMF

Campioana Moldovei, Sheriff Tiraspol a debutat perfect în Liga Europei! Formația noastră a învins gruparea Omonoia Nicosia cu un neverosimil 3-0. Scorul a fost deschis deja în minutul 2 de nigerianul Rasheed Akanbi, care a înscris din 9 metri, profitând de degajarea excelentă a portarului ucrainean Maksym Koval. Fostul jucător al Omonoiei, nigerianul Iyayi Atiemwen a înscris pentru 2-0 dintr-un un penalty, acordat pentru un henț al lui Lang. Scorul final a fost stabilit în minutul 76 de senegalezul Mouhamed Diop, care a fost servit ideal de către Rasheed Akanbi. De menționat faptul că jocul a fost întrerupt în minutul 55, deoarece asistentul arbitrului a fost lovit de un obiect aruncat din tribune și centralul Rade Obrenovici a trimis echipele la vestiare. Pauza a durat 11 minute.

În cealaltă partidă din grupă, Manchester United – Real Sociedad 0-1. În clasament conduc Sheriff și Real Sociedad, cu câte 3 puncte. Omonoia și MU nu au deocamdată puncte. Următorul meci în grupele Ligii Europei, campioana Moldovei îl va juca pe 15 septembrie, pe stadionul Zimbru, contra celebrului club englez de fotbal, Manchester United.

Meci din cadrul grupei E a Ligii Europei

Omonoia Nicosia, Cipru - Sheriff Tiraspol, Moldova 0-3

Au marcat: Ibrahim Akanbi RASHEED (2), Iyayi ATIEMWEN (55-penalty), Mouhamed DIOP (76)