• Поддержи национальную сборную

Liga Campionilor 2021/22. Totalurile evoluției echipei Sheriff

08 dec 2021 de Victor Daghi

Sheriff Tiraspol și-a încheiat ieri evoluția în Liga Campionilor, dar va juca în continuare în Liga Europei. Este cea mai reușită participare a formației tiraspolene în cupele europene din întreaga istorie a clubului. În toate cele 14 meciuri campioana Moldovei a fost pregătită de antrenorul ucrainean Yurii Vernydub.

Bilanț: 14 meciuri, 8 victorii, 3 egalități, 3 înfrângeri. Golaveraj 21-13.

Primul tur preliminar

7 iulie 2021: KF Teuta Durrës, Albania – SHERIFF 0-4

Au marcat: Luvannor Henrique De Souza Silva (15, 45+1), Adama Traoré (56), Frank Andersson Castañeda Vélez (89)

13 iulie 2021: SHERIFF – Teuta 1-0

A marcat: Adama Traoré (6)

Al doilea tur preliminar

20 iulie 2021: FC Alashkert Yerevan, Armenia – SHERIFF 0-1

A marcat: Luvannor Henrique De Souza Silva (84)

28 iulie 2021: SHERIFF – Alashkert 3-1

Au marcat: Gustavo Alfonso Dulanto Sanguinetti (15), Luvannor Henrique De Souza Silva (23), Sébastien Thill (87-penalty) / Aleksandar Glišić (10)

Al treilea tur preliminar

3 august 2021: FK Crvena Zvezda Belgrad, Serbia – SHERIFF 1-1

Au marcat: Lois Diony (45+1) / Frank Andersson Castañeda Vélez (33)

10 august 2021: SHERIFF – Crvena Zvezda 1-0

A marcat: Danilo Arboleda Hurtado (45+2)

Play-off

17 august 2021: SHERIFF – GNK Dinamo Zagreb, Croația 3-0

Au marcat: Adama Traoré (45, 80), Dimitrios Kolovos (54)

25 august 2021: Dinamo Zagreb – SHERIFF 0-0

Grupa D

15 septembrie 2021: SHERIFF – FC Shakhtar Donețk, Ucraina 2-0

Au marcat: Adama Traoré (16), Momo Yansané (62)

28 septembrie 2021: Real Madrid CF, Spania – SHERIFF 1-2

Au marcat: Karim Benzema (65-penalty) / Jasurbek Jumaboy Ugli Yakhshiboev (25), Sébastien Thill (90)

19 octombrie 2021: FC Internazionale Milano, Italia – SHERIFF 3-1

Au marcat: Edin Džeko (34), Arturo Vidal (58), Stefan de Vrij (67) / Sébastien Thill (52)

3 noiembrie 2021: SHERIFF – FC Internazionale 1-3

Au marcat: Adama Traoré (90+2) / Marcelo Brozović (54), Milan Škriniar (66), Alexis Sánchez (82)

24 noiembrie 2021: SHERIFF – Real Madrid 0-3

Au marcat: David Alaba (30), Toni Kroos (45+1), Karim Benzema (55)

7 decembrie 2021: Shakhtar Donețk – SHERIFF 1-1

Au marcat: Fernando (42) / Boban Nikolov (90+3)

Clasamentul grupei D

Sheriff Tiraspol va juca în runda eliminatorie a Ligii Europei. Tragerea la sorţi va avea loc pe 13 decembrie la Nyon, iar meciurile se vor juca pe 17 și 24 februarie 2022.

În continuare vă prezentăm date statistice despre evoluția tuturor jucătorilor Sheriff-ului în Liga Campionilor, ediția 2021/22:

Portari

Giorgos ATHANASIADIS (data nașterii - 07.04.1993, cetățenia - Grecia) - 13 meciuri, 1170 minute, 10 goluri primite

Dumitru CELEADNIC (23.04.1992, Moldova) - 1 meci, 90 de minute, 3 goluri primite

Apărători

Danilo ARBOLEDA HURTADO (16.05.1995, Columbia) - 14 meciuri, 1260 de minute, 1 gol

Cristiano DA SILVA LEITE (29.08.1993, Brazilia) - 14 meciuri, 1260 de minute

Gustavo Alfonso DULANTO SANGUINETTI (09.05.1995, Peru) - 14 meciuri, 1215 minute, 1 gol

Keston Anthony JULIEN (26.10.1998, Trinidad și Tobago) - 10 meciuri, 630 de minute

Edmund ADDO (17.05.2000, Ghana) - 12 meciuri, 1028 minute

Frank Andersson CASTANEDA VELEZ (17.07.1994, Columbia) - 12 meciuri, 914 minute, 2 goluri

Dimitrios KOLOVOS (27.04.1993, Grecia) – 10 meciuri, 724 de minute, 1 gol

Bruno Felipe SOUZA DA SILVA (26.05.1994, Brazilia) – 6 meciuri, 312 minute

Boban NIKOLOV (28.07.1994, Macedonia de Nord) – 5 meciuri, 97 de minute, 1 gol

Moussa KYABOU (18.04.1998, Mali) - 3 meciuri, 270 de minute

Nadrey Ange Stephane DAGO (07.05.1997, Coasta de Fildeș) - 3 meciuri, 113 minute

Momo YANSANE (29.07.1997, Guineea) – 10 meciuri, 506 minute, 1 gol

Luvannor HENRIQUE DE SOUZA SILVA (19.05.1990, Moldova) - 7 meciuri, 560 de minute, 4 goluri

Lovro BIZJAK (12.11.1993, Slovenia) – 7 meciuri, 55 de minute

Jasurbek Jumaboy Ugli YAKHSHIBOEV (24.06.1997, Uzbekistan) – 3 meciuri, 205 minute, 1 gol

*În această campanie europeană pentru Sheriff au evoluat 27 de jucători;

*5 jucători, Gustavo Alfonso Dulanto Sanguinetti, Danilo Arboleda Hurtado, Cristiano Da Silva Leite, Adama Traoré și Sébastien Thill au jucat în toate cele 14 partide, însă doar Arboleda și Cristiano au fost integraliști, adunând 1260 de minute.

*Sheriff a marcat 21 de goluri. Cel mai bun golgheter al echipei a devenit Adama Traoré, cu 6 reușite. Luvannor Henrique De Souza Silva a marcat 4 goluri, Sébastien Thill – 3, Frank Andersson Castañeda Vélez – 2, iar alți 6 jucători – câte 1.

*Tiraspolenii au încasat 13 goluri: Giorgos Athanasiadis – 10, Dumitru Celeadnic – 3.

*Portarul Giorgos Athanasiadis a fost desemnat de UEFA cel mai bun jucător al meciurilor Dinamo Zagreb – Sheriff (0-0) și Real Madrid – Sheriff (1-2), iar Cristiano Da Silva Leite – al partidei Sheriff – Shakhtar (2-0).

*Jucătorii formației tiraspolene au fost avertizați cu 26 de cartonașe galbene. Cele mai multe, 4, le-a primit Gustavo Alfonso Dulanto Sanguinetti, în timp ce Fernando Costanza, Cristiano Da Silva Leite, Edmund Addo și Frank Andersson Castañeda Vélez – câte 3.

*La meciurile Sheriff-ului au fost prezenți 144.680 de spectatori, în medie – câte 10.334 de spectatori pe meci. Cei mai mulți spectatori (43.305) au venit la meciul Inter – Sheriff, iar cei mai puțini (500) - la partida Teuta – Sheriff.