Asistenți: Anatolie BASIUL și Denis BORISOV

Sfîntul Gheorghe: 25.Nicolai CALANCEA, 3.Mihail ȘTEFAN, 4.Artiom LITVEACOV, 7.Alexandr SUVOROV, 8.Alexandru OSIPOV, 11.Fredlin MOMPREMIER, 13.Teodor LUNGU, 15.Maxmillian Ugochukwu IHEKUNA, 17.Petru OJOG, 88.Nicolai SOLODOVNICOV, 98.Victor STÎNĂ
Rezerve: 1.Maxim RAILEAN, 5.Vitalie PLĂMĂDEALĂ,  9.Gian Luca SILVA PIRES, 14.Doru CALESTRU, 16.Ion BORȘ, 18.Ion DRAGAN, 19.Serghei SVINARENCO, 22.Jibril IBRAHIM

Antrenor: Serghei CEBOTARI

Milsami: 1.Emil TÎMBUR, 4.Igor ARHIRII, 10.Alexandru DEDOV, 11.Radu GÎNSARI, 14.Vadim DIJINARI, 16.Alexandru ANTONIUC, 18.Petru RACU, 20.Vitus AMOUGUI, 23.Vadim BOLOHAN, 84.Artiom PUNTUS, 98.Igor LAMBARSCHI

Rezerve: 31.Victor BUGA, 5.Ion GHIMP, 6.Daniil ZAPOROJAN, 7.Nichita IURAȘCO, 15.Sergiu NAZAR, 19.Dan PÎSLA, 22.Sergiu ISTRATI, 24.Eugen ZASAVIȚCHI

Antrenor: Serghei DUBROVIN

Sfîntul Gheorghe Suruceni și Milsami Orhei se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, în primul meci al etapei a VIII-a a Diviziei Naționale. Partida de la stadionul Zimbru-2 din Chișinău va fi transmis în direct de postul de televiziune Sport 1. De asemenea, jocul va fi retransmis în direct de site-ul nostru, pagina de Facebook Divizia Națională și portalul Moldfootball.

Pentru prima dată cele două echipe s-au duelat în Divizia A. În sezonul 2008-2009, ambele formații au obținut câte o victorie, iar la finalul campionatului au promovat în Divizia Națională.

În elită, Sfîntul Gheorghe și Milsami au disputat 24 de meciuri directe. Primul a avut loc pe 20 septembrie 2009, Viitorul Orhei impunându-se cu 1-0 prin golul semnat de Alexandru Maximov. Tot în acel sezon, pe 17 martie 2010, Sfîntul Gheorghe a suferit una din cele mai severe înfrângeri în Divizia Națională, 0-7 cu Viitorul. Golurile au fost marcate de Alexandru Maximov, Victor Marian, Alexandru Cucu-3 și Victor Gonța-2.

Ultimul duel direct a avut loc pe 2 iulie 2021, la Orhei. Adversarele s-au despărțit la egalitate, 1-1, în prima etapă a ediției 2021/22. Radu Gînsari a deschis scorul în minutul 18, iar Victor Stînă a egalat la unu în minutul 63, din penalty.

Ambele formații au fost adversare și în Cupa Moldovei:
Sezonul 2017/18, 1/8 de finală: Sf.Gheorghe - Milsami Orhei 0-2 (a marcat Mikhail Platika-2)
Sezonul 2019/20, sferturi de finală: Sf.Gheorghe - Milsami Orhei 1-0 (Andrei Calac) și 0-0

În total, Milsami a adunat 17 victorii, Sfîntul Gheorghe - 7, iar cinci întâlniri s-au încheiat la egalitate. Golaveraj: 51-24 pentru Milsami.

Milsami este lidera la zi a Diviziei Naționale, cu 16 puncte.

Echipa antrenată de Serghei Dubrovin a câștigat în ultimele 5 meciuri din campionat și, împreună cu FC Petrocub și CSF Bălți, a marcat cele mai multe goluri în actuala stagiune – 14.

De partea cealaltă, Sfîntul Gheorghe a câștigat ultimele două partide din actuala stagiune și cu 9 puncte se situează pe locul 4 în clasament. Formația din Suruceni nu a jucat în etapa trecută, partida cu campioana Sheriff fiind amânată.

Echipa antrenată de Serghei Cebotari l-a transferat pe mijlocașul ofensiv Ion Dragan (25 de ani, ultima echipă – Milsami Orhei).