• Support National Team

Sheriff - Teuta, de la ora 20:00

13 iul 2021 de Ion Buga

Sheriff va lupta în această seară, de la ora 20:00, pentru un loc în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Tiraspolenii vor juca returul contra formației Teuta Albania pe Arena Mică a Complexului Sportiv Sheriff din Tiraspol.

Partida va fi transmisă în direct de postul de televiziune TSV Tiraspol.

În tur, campioana Moldovei s-a impus cu un categoric 4-0, grație golurilor semnate de Luvannor Henrique de Sousa Silva (dublă), Adama Traore și Frank Castaneda.

Învingătoarea dublei manșe va accede în turul doi preliminar al Champions League, iar echipa învinsă își va continua parcursul european în turul secund preliminar al Ligii Conferințelor. În cazul în care va trece de albanezi, campioana Moldovei va juca în turul 2 cu învingătoarea dintre Connah's Quay Nomads Țara Galilor - Alashkert Armenia (în tur 2-2).

Anterior, Sheriff a mai jucat împotriva echipelor albaneze în cupele europene. În sezonul 2010/11 al Ligii Campionilor, galben-negrii au trecut în primul tur preliminar de Dinamo Tirana (scor general 3-2). În ediția 2017/18 a aceleiași competiții, Sheriff a câștigat dubla manșă cu Kukesi (scor general 2-2). În Liga Europei, 2019/20, tiraspolenii s-a impus în duelul cu Partizani (scor general 2-1).

Federația Moldovenească de Fotbal urează mult succes echipei noastre în returul cu albanezii!