Asistenți: Andrei BODEAN și Victor MARDARI

Arbitri adiționali: Victor BUGENKO și Andrei COJOCARU

Sheriff: 26.Dusan MARKOVIĆ, 6.Stjepan RADELJIC, 9.Adama TRAORE, 10.Frank CASTANEDA, 11.Lovro BIZJAK, 13.Fernando PEIXOTO, 15.CRISTIANO, 17.Dimitrios KOLOVOS, 18.Moussa KYABOU, 55.Gustavo DULANTO, 88.Rifet KAPIC

Rezerve: 1.Dumitru CELEADNIC, 33.Serghei PAȘCENCO, 2.Danilo ARBOLEDA HURTADO, 3.Charles PETRO, 8.Alexandr BELOUSOV, 16.Keston Anthony JULIEN, 23.Nadrey DAGO, 27.Peter BANDA, 31.Sebastien THILL, 90.Veaceslav POSMAC, 98.Maxim COJOCARU

Antrenor: Yurii VERNYDUB

Sfîntul Gheorghe: 25.Nicolae CALANCEA, 5.Vitalie PLĂMĂDEALĂ, 11.Mihail GHECEV, 13.Teodor LUNGU, 17.Petru OJOG, 18.Mihail ȘTEFAN, 19.Serghei SVINARENCO, 24.Sidy SAGNA, 88.Nicolai SOLODOVNICOV, 97.Artur CRACIUN, 98.Victor STÎNĂ

Rezerve: 1.Maxim RAILEAN, 3.Maxim FOCȘA, 4.Andrei NOVICOV, 7.Alexandr SUVOROV, 8.Alexandru OSIPOV, 9.Raman VOLKAU, 14.Aliyu ADAM, 16.Ion BORȘ, 21.Eugeniu SLIVCA, 22.Dan TARAS, 99.Artiom CARASTOIAN

Antrenor: Serghei CEBOTARI

Sheriff Tiraspol și Sfîntul Gheorghe Suruceni vor juca astăzi, de la ora 20:00, finala Cupei Moldovei, ediția a XXX-a. Partida de pe stadionul Zimbru din Chișinău va fi transmisă în direct de posturile de televiziune Sport 1 (Ucraina), SportKlub (Serbia), N4 și Moldova 2. De asemenea, jocul va fi retransmis de site-ul nostru, pagina de Facebook FMF și portalul Moldfootball.

Finala se va juca cu spectatori, iar numărul acestora în tribune va constitui 50% din capacitatea arenei.

INFORMAȚII DESPRE BILETE

REGULI DE ACCES LA STADION PENTRU SPECTATORI

Favorita competiției și deținătoarea a 10 Cupe, Sheriff a început parcursul în actuala ediție în optimile de finală, pe 28 octombrie 2020, cu Iskra. Surprinzător, formația din Rîbnița a deschis scorul în min. 22 prin Efim Tuluc. Echipa antrenată atunci de Victor Mihailov a reușit să întoarcă rezultatul, înscriind prin Eugeniu Gliga în min. 36 și Keston Julien în min. 67!

În sferturi, Sheriff a învins Milsami cu 4-1. Meciul s-a jucat la Tiraspol pe 20 aprilie 2021, iar golurile au fost marcate de Frank Castaneda-3, Dimitrios Kolovos, respectiv Maxim Antoniuc.

În penultimul act al competiției, campioana a trecut de Petrocub cu 3-1. Golurile au fost marcate de Frank Castaneda, Adama Traore, Dimitrios Kolovos, respectiv, Mikhail Platika.

De partea cealaltă, “sfinții” au învins, în optimi de finală, Sporting Trestieni cu 4-0, datorită reușitelor lui Alexandr Suvorov, Mihai Ghecev-2 și Vitalie Plămădeală.

În sferturi, pe terenul sintetic al stadionului Zimbru, echipa lui Serghei Cebotari a trecut de Speranța Nisporeni cu 5-1 în prelungiri. Golurile au fost marcate de Artur Craciun, Raman Volkau, Maxim Focșa, Alexandr Suvorov-2, respectiv Vadym Voronchenko.

Iar în semifinală, la Ternovca, Sfîntul Gheorghe a învins Dinamo-Auto, cu 2-1 în prelungiri. Golul calificării în finală a fost marcat de Victor Stînă în minutul 114. Au mai înscris Nicolai Solodovnicov, respectiv, Abdula Genaev.

Cele două echipe s-au mai întâlnit până acum o data în finala Cupei Moldovei. În ediția 2018/19, Sheriff s-a impus cu 1-0 în prelungiri, datorită golului marcat de brazilianul Leandro Joaquim Ribeiro în minutul 92.

TOATE FINALELE CUPEI MOLDOVEI

Sheriff și Sfîntul Gheorghe s-au mai întâlnit până acum de 23 de ori în Divizia Națională.

Primul duel dintre Sheriff și Sfîntul Gheorghe a avut loc pe 25 iulie 2009, la Tiraspol și s-a încheiat cu victoria tiraspolenilor, 2-0 (au marcat Victor Truhanov și Vladimir Volkov, din penalty).

Sheriff a câștigat 19 dintre cele 23 de meciuri directe. Alte 4 partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul 68-12 este favorabil tiraspolenilor.

Formația din Tiraspol a obținut cea mai categorică victorie, 6-0, la Tiraspol, în martie 2011. În alte 2 meciuri, campioana a învins cu 5-0 (2011 și 2012).

În ediția recent încheiată, Sheriff a obținut 4 victorii. Cel mai recent duel direct a avut loc pe 24 aprilie 2021, la Tiraspol, în etapa a XXIX-a. Sheriff a câștigat cu 2-0, iar golurile au fost marcate de Adama Traore și Rifet Kapic.

Sfîntul Gheorghe a învins-o pe Sheriff în prima ediție a Cupei Federației 2020, unde formația antrenată de Serghei Cebotari s-a impus cu 2-1. De remarcat că Sheriff a evoluat la acel turneu cu echipa de tineret-rezerve.

Campioana Moldovei a ajuns la 22 de meciuri consecutive fără înfrângere (19 victorii, 3 remize). Formația din Tiraspol a pierdut ultima dată pe 1 noiembrie 2020, un 0-1 cu Petrocub în etapa a 17-a.

De partea cealaltă, Sfîntul Gheorghe a obținut 6 victorii în ultimele 10 meciuri.