SC Oțelul Galați anunță transferul mijlocașului moldovean Teodor Lungu, fotbalist care a semnat un contract valabil pe două sezoane, începând cu data de 1 iulie 2026.
Jucătorul în vârstă de 31 de ani sosește la Galați din postura de fotbalist liber de contract, după experiența avută în Superliga României la Unirea Slobozia. Lungu vine după un sezon solid în Superliga României, în care a bifat 17 apariții pentru Unirea Slobozia, fiind unul dintre jucătorii de bază ai formației ialomițene.
Sunt bucuros că am ajuns la Oțelul, un club cu tradiție, suporteri pasionali și obiective importante. Am urmărit atmosfera de la Galați și știu ce înseamnă acest club pentru oraș și pentru fotbalul românesc. Vin cu multă ambiție, cu dorința de a munci pentru echipă și de a contribui la îndeplinirea obiectivelor. Abia aștept să îmbrac tricoul roș-alb-albastru și să joc în fața suporterilor oțelari,
a declarat Teodor Lungu pentru site-ul ascotelul.ro
Teodor Lungu are 31 de ani și este originar din Ialoveni. El a jucat la Sfîntul Gheorghe Suruceni (2012-2018, 2021-2022, 111 meciuri, 14 goluri), Foresta Suceava, România (2018-2020), Dacia Buiucani (2020, 20 de meciuri), Gardolo, Italia (2022-2023), Petrocub Hîncești (2023-2025, 98 de meciuri, 11 goluri) și Unirea Slobozia, România (2026, 17 meciuri).
Cu Sfîntul Gheorghe a câștigat Cupa și Supercupa Moldovei (2021). Cu Petrocub a devenit campion național și câștigător al Cupei Moldovei (2024). A fost desemnat cel mai bun mijlocaș moldovean al anilor 2024 și 2025.
Pentru Naționala Moldovei a jucat 5 meciuri și a dat o pasă de gol.

EN
RO
RU
Teodor Lungu, la Oțelul Galați