Categorii
- Naționale
- Competiții
- FMF
-
Proiecte FMF
- Open Fun Football Schools
- Fotbal în școli
- Prin fotbal să creștem sănătoși
- Proiectul NOI
- Grassroots
- We play strong
- UEFA Playmakers
- Turnee pentru copii
- Şcoala Voluntarului – PRO Fotbal
- Fotbal sigur pentru copiii din Moldova
- Fotbalul ne Unește
- La firul ierbii
- Community Development Officer
- Istoria fotbalului
- Turneul Viitorul
- Fotbal în grădinițe
- Istoria Fotbalului
- EDITORIAL
- UEFA
- FIFA
- Academia FMF
- Wesport
Căutare
Calendarul Noutăților
Federația Moldovenească de Fotbal și Liga Profesionistă de Futsal din Moldova organizează în perioada 9-11 decembrie la complexul sportiv Futsal Arena FMF din comuna Ciorescu și la stadionul FC Chișinău un seminar și lecții practice despre importanța futsalului în formarea fotbaliștilor moderni.
Acțiunea este moderată de fostul căpitan al reprezentativei de futsal a Angliei, Raoni Medina, lector UEFA și conducător al agenției de consultanță fotbalistică "ModernPlay".
Medina (44 ani) este originar din Brazilia, dar de mai mult de 20 de ani s-a stabilit în Anglia. Are în palmares 9 titluri de campion al Angliei la futsal, 3 Cupe, 6 trofee pentru cel mai bun jucător și cu selecționata de futsal a Angliei a participat în calificările pentru Mondialele și Europenele de futsal. În anul 2020 a fost căpitanul Angliei la mini-turneul de calificare pentru EURO-2022, care s-a desfășurat la Futsal Arena FMF din comuna Ciorescu și în care britanicii au remizat cu Israelul (1-1) și au cedat tricolorilor (0-3).
Raoni Medina a venit cu inițiativa de a implementa în țara noastră un proiect pilot la Academia FC Chișinău și la alte 20 de școli din Republica Moldova, pentru copii cu vârsta 7-11 ani. Se va folosi o metodologie modernă de formare a jucătorilor tineri, iar futsalul poate să devină un instrument important în pregătirea și educația fotbalistică a tinerilor jucători. Acest proiect va fi integrat în Strategia FMF pentru perioada 2025-2030, care se bazează pe filozofia „Îndrăznește să visezi" și pune accentul pe atragerea unui număr cât mai mare de moldoveni în fotbal și pe calificarea echipelor naționale, atât masculine, cât și feminine, la marile turnee internaționale.
Printre invitații la seminar s-au numărat antrenorii echipelor de copii și juniori de la FC Chișinău, CSCT Buiucani și Proactiv Sport, precum si 20 de antrenori din cadrul proiectului “Fotbal in scoli”.
La seminar au participat Alexandru Golban, director al selecționatelor specializate FMF și președintele LPFM, Vladimir Horoșilov, manager de dezvoltare FMF, Vladimir Colbasiuc, secretar general al Ligii Profesioniste de Futsal, Cristina Braga, managera proiectelor Grassroots FMF.
Prin organizarea acestui seminar, FMF își reafirmă angajamentul de a promova futsalul ca instrument educativ și de formare pentru fotbalul de performanță, consolidând legătura dintre cele două discipline și contribuind la dezvoltarea generațiilor viitoare de fotbaliști din Republica Moldova.

RU
RO
EN
Seminar despre importanța futsalului în formarea fotbaliștilor moderni