Categorii
- Naționale
- Competiții
- FMF
-
Proiecte FMF
- Open Fun Football Schools
- Fotbal în școli
- Prin fotbal să creștem sănătoși
- Proiectul NOI
- Grassroots
- We play strong
- UEFA Playmakers
- Turnee pentru copii
- Şcoala Voluntarului – PRO Fotbal
- Fotbal sigur pentru copiii din Moldova
- Fotbalul ne Unește
- La firul ierbii
- Community Development Officer
- Istoria fotbalului
- Turneul Viitorul
- Fotbal în grădinițe
- Istoria Fotbalului
- EDITORIAL
- UEFA
- FIFA
- Academia FMF
- Wesport
Căutare
Calendarul Noutăților

Pe 27 iunie 2025, la Centrul de Pregătire a Selecționatelor Naționale de fotbal de la Vadul lui Vodă, a avut loc cel de-al XXIV-lea Congres Ordinar al Federației Moldovenești de Fotbal.
Congresul a fost deschis de către președintele FMF, Leonid Oleinicenco, cu un mesaj de salut către delegaţi și cu prezentarea oaspeților de onoare. Cu un minut de reculegere au fost onorați personalități din lumea fotbalului trecute în neființă în ultimul an.
La Adunare au asistat în calitate de invitați de onoare Răzvan Burleanu, membru european în Consiliul FIFA și președinte al Federației Române de Fotbal, Jozef Kliment, consilier în Departamentul Asociații Naționale UEFA, Pavel Cebanu, președinte de onoare al FMF, Petru Comendant, fostul președinte FMF, Iurie Onofriiciuc, primarul al orașului Vadul lui Vodă.
Alte decizii importante ale Congresului al XXIV-lea de dare de seamă și alegeri ale organelor de conducere FMF:
- A aprobat lista cluburilor cu calitate de membru direct în baza sistemului de promovare și retrogradare:
1. SAÎ SC ”SHERIFF”
2. AO CS ”PETROCUB”
3. AO CF ”ZIMBRU”
4. AO FC ”MILSAMI”
5. AO CSF ”BĂLȚI”
6. AO CSCT ”BUIUCANI”
7. AO CSF ”SPARTANII-SPORTUL”
8. AO CF ”SAKSAN”
9. AO FC ”FĂLEȘTI”;
10. AO FC ”ISKRA”;
11. AO CF ”OLIMP” or. Comrat;
12. AO FC ”SPERANIS”;
13. AO FC ”FLOREȘTI”;
14. AO CF ”UNIVER”;
15. AO FCM ”UNGHENI”;
16. AO FC ”VICTORIA”;
17. AO FC ”STĂUCENI”;
18. AO FC ”REAL SIREȚI”.
- A exclus Asociația Obștească Vulturii Cutezători și Asociația Obștească Fotbal Club Speranța Drochia, din rândul membrilor afiliați la Federația Moldovenească de Fotbal, cu radierea din registrul membrilor afiliați la FMF.
- A aprobat retragerea Asociația Obștească Asociația Regională Transnistreană de Fotbal, din rândul membrilor afiliați la Federația Moldovenească de Fotbal, cu radierea din registrul membrilor afiliați la FMF.
- A luat act de informare privind adresarea Președintelui FMF și a aproba Raportul de activitate al Președintelui și Comitetului Executiv al FMF.
- A aprobat raportul financiar al FMF pentru anul 2024 și a situațiilor financiare.
- A aprobat raportul organului de audit privind situațiile financiare ale FMF pentru anul 2024.-
- A desemnat în calitate de organ de audit independent pentru următorii ani financiari (01.06.2025 – 31.05.2029) compania de audit AUDIT SEDAN SRL.
- A aprobat raportul Comisiei de Supraveghere pentru anul 2024.
- A aprobat modificarea statutului A.O. Federația Moldovenească de Fotbal conform textului (prin modificare de conținut, adăugare de conținut și excludere).
- A modificat regulamentul de organizare și desfășurare a Congresului FMF (prin modificare de conținut, adăugare de conținut și excludere).
- A aprobat modificarea Codului Electoral al Federației Moldovenești de Fotbal, conform textului, (prin modificare de conținut, adăugare de conținut și excludere).
Partenerii FMF au fost reprezentați de Marin Bălănuță (Invitro Diagnostics), Sorin Maslo (Cricova SA), precum și invitații Veaceslav Pîslari (Geotermal), Cornel Certan (Intelect Security).
Data desfășurării următorului Congres ordinal al FMF va fi stabilită de Comitetul Executiv.
Congresul 24 Ordinar al FMF