Masculin (Competiții)

Socca EuroCup 2024. Ziua 1. Rezultatele meciurilor

08 mai 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala Moldovei la Socca a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul 3-1, în meciul său de debut la turneului internațional Socca EuroCup 2024. Jhonatan Dias a deschis scorul în minutul 27, după un șut puternic în poarta lui Artiom Cubani, dar moldovenii au egalat în minutul 31 prin reușita lui Andrei Stratan. După două minute de joc, Dumitru Graur a mărit avantajul, iar scorul devine 2-1 în favoarea „tricolorilor”. La finalul partidei, Petru Popescu pune punct meciului cu o reușită în minutul 40 prin golul său dintr-o semifoarfecă, din pasa lui Sergiu Tacot. Pentru echipa antrenată de Sergiu Tacot urmează meciul cu numărul 2 din faza grupelor, unde se va duela cu reprezentativa similară din Turcia.Partida va avea loc joi, 9 mai, de la ora 20:00, la Arena FMF din parcul „La Izvor”.

Moldova - Portugalia 3-1 (0-0)

Au marcat: Andrei Stratan (31), Dumitru Graur (33), Petru Popescu (40) / Jhonatan Dias (27)

8 mai. Ora 20:20. Arena FMF, Parcul „La Izvor”, Chișinău.

Arbitru: Adin Hasic (Croația)

Asistent: Kostas Koutsogianoos (Grecia)

Moldova: 1.Artiom Cubani, 3.Victor Negara, 5.Vitalie Plămădeală (C), 6.Victor Stropșa, 7.Vadim Cricimar, 8.Vitalie Tonu, 9.Ghenadie Ploniș, 10.Sergiu Tacot, 11.Petru Popescu, 12.Aristian Ciobanu, 13.Andrei Stratan, 14.Dumitru Graur, 15.Marius Condruc, 16. Dumitru Cucoș

Antrenor: Sergiu Tacot

Portugalia: 1.Joao Santos, 2.Jean Souza, 3.Jose Alfredo, 4.Tiago Nery, 5.John Silva, 6.Lucas Simones (C), 7.Wheverton Lima, 8.Manuel Andre, 9.Favricio Simoes, 10.Jhonatan Dias, 11.Vassco Ribeiro, 12.Andre Santos

Antrenor: Luiz Colussi

Clasamentul Grupei A:

MOLDOVA - 3 puncte

Georgia - 3 puncte

Portugalia - 0 puncte

Turcia - 0 puncte

Astăzi au fost jucate primele 12 meciuri din cadrul turneului Socca EuroCup 2024.

Ziua 1, miercuri, 8 mai

12.00. Franța - Albania 0-0

13.00. Ucraina - Lituania 3-3 (Y. Yablonko 26, D. Khrul 30, M. Kodatskyi, 33 / R. Masenzovas 12, I. Rastutis 15, A. Voskunovic 25)

14.00. Bulgaria - Luxembourg 9-1 (T. Anzhelov 12, 22, 34, I. Agushev 23, 29, 38, D. Shalamanov 27, D. Videv 31, Y. Hristov 36 / B. Barrib 24)

15.00. Georgia - Turcia 3-1 (N. Dzalamidze 5, G. Navalovski 19, G. Napishvili 30 / O. Yetis 40)

16.00. Belgia - Oman 0-5 (H. Fadhil 9, 17, S. Alshahri 11, A. Alzawamri 20, A. Alamri 27)

17.00. Ungaria - România 1-1  (T. Soron 23 / L. Daraban 27)

18.00. Kazakhstan - Italia  3-0 (N. Doszhanov 33, T. Adilov 40, S. Mazhitov 41)

19.00. Germania - Irlanda 2-1 (J. Goker 8 / S. Watkin 28, autogol 36)

20.20. MOLDOVA - Portugalia 3-1 (Andrei Stratan 31, Dumitru Graur 33, Petru Popescu 40 / Jhonatan Dias 27)

21.00. Ucraina - Serbia 3-2 (S. Zherikov 29, A. Nazarov 31, I. Tykhnenko 41 / L. Baranin 11, I. Jelic 33)

22.00. Franța - Lituania 1-4 (A. Jastier, 2 / I. Rastutis, 3, A. Trinkunas, 9, 37, M. Kasparas, 34)

23.00. Spania - Croația 0-7 (A. Kovacevic 15, 28, D. Medak 18, 24, I. Krpecanec 26, E. Husaric 31, S. Perisic 38)

CLASAMENTUL ȘI REZULTATELE MECIURILOR LE PUTEȚI VEDEA AICI (click)

Programul meciurilor pentru ziua a 2-a a turneului Socca EuroCup 2024, joi, 9 mai: