LIVE. Super Liga. Dacia Buiucani - FC Milsami

13 apr 2024 de Reporter FMF

Dacia Buiucani Chişinău şi Milsami Orhei se întâlnesc astăzi, de la ora 15:00, în primul meci al etapei a 5-a din faza a doua a Super Ligii. Partida se va juca pe stadionul Zimbru 2 şi va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

Dacia Buiucani - Milsami

13 aprilie. Chișinău, stadionul Zimbru 2

Arbitru: Ion ORLIC

Asistenți: Artur MACOVEI și Sergiu BOGDAN

Al 4-lea oficial: Stanislav LEU

Dacia Buiucani Chișinău: 1.Victor DODON, 2.Vlad PASCARI, 4.Maxim FOCȘA, 5.Tudor BUTUCEL, 7.Dumitru BIVOL, 8.Vasile BÎTLAN, 10.Eugen ZASAVIȚCHI, 11.Ilie BOTNARI, 14.Sandu ROMAN, 20.Ștefan EFROS, 23.Vitalie DUMBRAVA

Rezerve: 31.Alessandro BUROV, 3.Denis BACIU, 9.Vlad LUPAȘCO, 16.Daniel DOSCA, 19.Antonii JOSAN, 25.Andrei SOSNOVSCHI, 29.Alex GUTIUM, 30.Luca MORARU

Antrenor: Viorel FRUNZĂ

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 5.Yaroslav TEREKHOV, 6.Ion GHIMP, 10.Radu GÎNSARI, 14.Alexandar MILIC, 16.Alexandru ANTONIUC, 19.Igor LAMBARSCHI, 22.Mamadou Harouna KAMARA, 23.Vadim BOLOHAN25.Nabil KHALI, 27.Vadim DIJINARI

Rezerve: 12.Denis VORNIC, 4.Clinton BANGURA, 7.Daniel LISU, 8.Henry Chimauchem OKEBUGWU, 11.Sorin CHELE, 13.Vasile LUCHIȚĂ, 15.Udo Ime NDON, 17.Artiom PUNTUS, 20.Vadim PAIRELI, 21.Vladislav ZAVALIȘCA, 32.Vitus AMOUGUI

Antrenor: Vladimir GUDEV

Dacia Buiucani a anunţat că intrarea la acest meci va fi gratuită.

Dacia Buiucani şi Milsami s-au întâlnit până acum în 8 meciuri în Super Liga. „Vulturii roşii” au repurtat 5 victorii, iar alte 3 meciuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul general este favorabil orheienilor: 13-2.

În prima fază, Milsami a câştigat ambele meciuri cu 2-1 în deplasare şi 3-0 pe teren propriu. În partidă jucată tot pe stadionul Zimbru 2, Milsami a condus cu 2-0 prin golurile marcate de Radu Gînsari în minutele 37 şi 50, iar Dacia Buiucani a înscris prin Antonii Josan în minutul 56. Două luni mai târziu, la Orhei, gazdele s-a impus prin golurile marcate de Shakhrom Samiev, Mamadou Camara şi Igor Lambarschi.

Partida de pe stadionul Zimbru va opune faţă în faţă formaţiile care deoacamdată nu au câştigat în faza a doua a Super Ligii, clasându-se pe locurile 4, respectiv 5 cu câte 2 puncte la activ. Mai mult decât atât, Milami nu a marcat niciun gol în primele 4 etape.

Dacia Buiucani a remizat în etapa a patra cu CSF Bălţi, scor 1-1. Partida s-a disputat tot pe stadionul Zimbru 2, iar formaţia antrenată de Viorel Frunză a ratat victoria în prelungiri. Deşi a deschis scorul în minutul 82 prin Dumitru Bivol, oaspeţii au egalat prin Cristian Păscăluţă în minutul 90+4. Primul i-a dedicat golul său unuia dintre cei mai buni prieteni ai săi, Seva, care s-a stins recent din viață.

De partea cealaltă, Milsami Orhei a avut o evoluţie dezamăgitoare în primele 4 etape. “Vulturii roşii” au doar două puncte la activ. Colac peste pupuză a venit eliminarea din sferturile de finală ale Cupei Moldovei, una care a fost decisă la “masa verde”. Însă în acest meci, fotbaliştii antrenaţi de Vladimir Gudev se pot revanşa şi pot reveni în lupta pentru calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.