LIVE. Super Liga. Dacia Buiucani - CSF Bălţi

07 apr 2024 de Reporter FMF

Dacia Buiucani Chişinău şi CSF Bălţi se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00 în al doilea meci al etapei a patra din cadrul Super Ligii, ediția 2023/2024. Partida se va juca pe stadionul Zimbru 2 din capitală şi va transmisă în direct de platforma media ligatv.md și postul de televiziune We Sport.

Dacia Buiucani – CSF Bălți

7 aprilie. Chișinău, stadionul Zimbru 2

Arbitru: Roman JITARI

Asistenți: Vadim ROȘCA și Alexandru SAJIN

Al 4-lea oficial: Ion ORLIC

Dacia Buiucani Chișinău: 1.Victor DODON, 2.Vlad PASCARI, 4.Maxim FOCȘA, 5.Tudor BUTUCEL, 7.Dumitru BIVOL, 9.Vlad LUPAȘCO, 10.Eugen ZASAVIȚCHI, 11.Ilie BOTNARI, 20.Ștefan EFROS, 23.Vitalie DUMBRAVA, 29.Alex GUTIUM

Rezerve: 31.Alessandro BUROV, 3.Denis BACIU, 6.Dumitru STRAISTARU, 8.Vasile BÎTLAN, 14.Sandu ROMAN, 15.Iulian BARCARI, 16.Daniel DOSCA, 17.Dumitru GALUȘCA, 18.Daniel POPOVICI, 19.Antonii JOSAN, 25.Andrei SOSNOVSCHI, Viorel VĂRZARU

Antrenor: Viorel FRUNZĂ

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Medina Alvaro BELY, 6.Alexandru GĂU, 7.Federico NSUE NGUEMA, 8.Ruslan CHELARI, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Andre DA SILVA, 17.Ilie DAMAȘCAN, 19.Cristian PĂSCĂLUȚĂ, 20.Alexandr DEDOV, 29.Peter EDEMA

Rezerve: 33.Artur NAZARCIUC, 18.Eugeniu REBENJA, 22.Abbey AGBODZIE, 24.Dumitru ROGAC, 30. KLEITON

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Spectatorii vor intra gratis la acest meci.

Cele două echipe se vor întâlni pentru a 7-a oară într-un duel direct. CSF Bălţi a repurtat 3 victorii, 2 meciuri s-au încheiat la egalitate, iar Dacia Buiucani a câştigat o singură dată. Golaverajul general este de 11-4 în favoarea bălțenilor. Dacă este să analizăm ultimele 4 meciuri directe, CSF Bălţi a obţinut 3 victorii şi o remiză, marcând 11 goluri şi încasând doar 3.

Joi, 4 aprilie, cele două formaţii s-au întâlnit în returul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom. Partida jucată pe Joma Arena s-a încheiat la egalitate, scor de 1-1. Tudor Butucel a deschis scorul în minutul 3, iar bălţenii au egalat în minutul 45+1 prin Cristian Păscăluţă. Datorită victoriei din meciul tur cu 2-1, CSF Bălţi s-a calificat în semifinale cu scorul general de 3-2.

În penultimul act, formaţia condusă de Veaceslav Rusnac se va duela cu Petrocub Hânceşti. Bălţenii vor juca pe 24 aprilie în deplasare, urmând a juca în retur pe teren propriu, pe 1 mai. Reamintim că formația CSF Bălţi a jucat în finala Cupei Moldovei, ediţia 2022/2023.

În primele 3 etape, CSF Bălţi are 3 puncte la activ, iar Dacia Buiucani unul singur. Ambele echipe vin după înfrângeri identice în campionat suferite în deplasare. Dacia Buiucani a pierdut cu 0:3 pe terenul formaţiei Petrocub Hânceşti, iar formaţia lui Veaceslav Rusnac a cedat cu acelaşi scor în faţa Zimbrului. Antrenorul oaspeţilor nu se va putea baza în acest meci pe mijlocaşul Daniel Danu care a fost eliminat în partida cu Zimbru.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.