Rață și Armaș înscriu în campionatul României

06 apr 2024 de Sandu Grecu

Căpitanul Naționalei, Vadim Rață a marcat astăzi un gol și a oferit o pasă de gol pentru Igor Armaș în meciul de la Ploiești cu Petrolul, contând pentru faza play-out din Superliga românească. Internaționalul moldovean a deschis scorul în minutul 20 printr-o lovitură de cap de la marginea careului de 6 metri. Acesta este al 2-lea gol marcat de Vadim Rață în acest sezon, în campionatul României.

În minutul 24, Rață a centrat perfect din corner pentru celălalt moldovean de la Voluntari, Igor Armaș, care a dublat avantajul echipei sale, tot printr-o lovitură de cap.

FC Voluntari s-a impus la final cu 4-0 și ocupă locul 6 după 3 etape jucate în play-out, cu 20 de puncte.

Vadim Raţă (30 de ani) a jucat pentru Naționala Moldovei 45 de meciuri și a marcat 2 goluri.