LIVE. Cupa Moldovei Moldtelecom. FC Victoria - FC Sheriff

03 apr 2024 de Reporter FMF

Victoria Chişinău şi Sheriff Tiraspol se întâlnesc astăzi, 3 aprilie, de la ora 14:00 în manşă secundă a sferturilor de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom. Partida ce se va disputa pe Joma Arena va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md şi în reluare de postul de televiziune We Sport începând cu ora 21:30.

Victoria – Sheriff

3 aprilie. Chișinău, Joma Arena

Arbitru: Ion TUDOS

Asistenți: Denis OALĂ și Nicolae MACARI

Al 4-lea oficial: Nicolae BĂLȚĂTESCU

Victoria: 12.Oleg MALAC, 8.Alexandr BUIUCLÎ, 10.Andrei ARABDAJI, 19.Petru SOFRONOVICI, 21.Valeriu GURGUROV, 27.Ruslan BÎNZARU, 28.Nicu NAMOLOVAN, 91.Petru POSTORONCĂ, 92.Adrian RUSU, 93.Iulian BEJAN,  95.Dan GUȘTIUC

Rezerve: 13.Victor BUGA, 2.Gabriel NOGAI, 4.Ion SANDU, 6.Dmitrii PROCOPIȘEN, 7.Daniil POIAN, 9.Ghenadie ORBU, 18.Maxim BLAJCHIN, 22.Egor FIODOROV,  30. Vadim ȘLEAHTIȚCHI, 97.Vitalie DANILIUC, 99.Oleg MOLLA

Antrenor: Alexandr NOVICOV

Sheriff Tiraspol: 34.Dumitru CELEADNIC, 9.Thierry Odaine NEVERS, 10.Cedric BADOLO, 18.Moussa KYABOU, 23.Cristian Camilo TOVAR ANGOLA, 24.Danila FOROV, 27.Luis Mateo ORTIS LARA, 28.Alejandro ARTUNDUAGA MENESES, 30.Anas OAHIM, 32. Rodrigo DOS SANTOS DE FREITAS, 55.Maicol Sebastian FERREIRA SOPPI

Rezerve: 1.Victor STRAISTAR, 13.Toni SILIC, 4.Bernardo VILAR, 6.Mario Valentin GARCIA FERNANDEZ, 8.Joao Paolo MOREIRA FERNANDES, 11.RICARDINHO, 17.Jerome NGOM MBEKELI, 19.Carabali Wilinton APONZA, 43.Dos Santos RAMON VINISIUS, 61.Ibrahim AKANBI RASHEED, 77.Mihail GHECEV

Antrenor: Victor MIHAILOV

În tur, Sheriff-ul s-a impus cu 2-0, graţie golurilor marcate de Thierry Nevers şi Mihail Ghecev.

Victoria Chişinău este una dintre suprizele acestei ediţii ale Cupei Moldovei. Reprezenta Ligii 1 a eliminat până acum 3 echipe. În primul tur, Victoria a învins cu 3-2 pe CSF Cricova, după care a surclasat-o pe Iskra Rîbniţa cu scorul de 6-0. În optimile de finală, chişinăuenii au eliminat la penalty-uri pe FC Floreşti, formaţie ce evolua atunci în Super Liga. Timpul regulamentar şi prelungirile s-au încheiat la egalitate, scor 1-1, iar la loviturile de departajare, Victoria s-a impus cu scorul de 5-4.

Înafara partidei tur, cele două formaţii s-au mai întâlnit o singură dată într-un meci oficial. S-a întâmplat acest lucru în faza optimilor de finală în ediţia 2017/2018 ale Cupei Moldove. Sheriff-ul s-a impus cu 3-1 după prelungiri. Pe banca tiraspolenilor se afla italianul Roberto Bordin, iar pe banca Victoriei se afla actualul antrenor Alexandru Novicov.

Sub conducerea lui Alexandru Novicov, Victoria a fost mereu o echipă arţăgoasă. A domonstrat-o şi în meciul tur când nu a fost carne de tun în faţa formaţiei care a cucerit de 12 ori Cupa Moldovei. Este de aşteptat ca şi în acest meci, Victoria să lupte pentru fiecare centimetru şi să-şi joace şansa până la capăt îndiferent de adversarul pe care îl întâlneşte. În ultima partidă din Liga 1, Victoria a remizat în deplasare cu Speranţa Drochia, scor 1-1. Chişinăuenii au egalat în minutul 90+7 prin Nicu Namalovan, iar după 3 etape, se află pe locul 4 în clasament la 5 puncte de liderul FC Floreşti.

De partea cealaltă, Sheriff Tiraspol va susţine al doilea meci consecutiv sub comanda antrenorului-interimar Victor Mihailov. Primul a fost în compania lui Milsami Orhei şi s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. “Viespile” au remizat pentru a treia oară consecutiv în Super Liga. Rasheed Akanbi a ratat un penalty în prima repriză.

Câştigătoarea acestei duble manşe se va duela în semifinale cu câştigătoarea dublei manşe dintre Zimbru Chişinău şi Milsami Orhei. În tur, “galben-verzii” s-au impus în deplasare cu scorul de 2-1.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.