Damașcan sparge gheața în Elveția

31 mar 2024 de Sandu Grecu

Internaționalul moldovean, Vitalie Damașcan a marcat primul său gol pentru formația Lausanne, în Super Liga Elveției, prima divizie valorică. Damașcan a înscris singurul gol al echipei sale, din penalty, în minutul 90, într-un meci din etapa a 29-a a campionatului elvețian, contra grupării Lugano. Lausanne, însă, a cedat cu scorul de 1:3. Atacantul nostru a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 75.

Important este că Damașcan înscrie în al treilea meci consecutiv. Internaționalul moldovean a marcat în partidele amicale ale naționalei Moldovei cu Macedonia de Nord 1:1 și Insulelor Cayman 4:0.

Stade Lausanne Ouchy ocupă ultimul loc în campionatul Elveției, cu 20 de puncte, la 10 puncte distanță de penultima clasată, Grasshoppers.

Vitalie Damașcan (25 de ani) a jucat 36 de meciuri pentru Naționala Moldovei și a marcat 5 goluri.