U17. Moldova - CSF Măgdăcești 2-0

09 mar 2024 de Serghei Cipilencu

Naționala U17 a Moldovei câștigă în cel de al doilea amical cu formația CSF Măgdăcești. Duelul s-a încheiat cu scorul de 2-0 în favoarea discipolilor lui Vitalie Mardari. Partida a avut loc la Centrul de Pregătire a Selecționatelor Naționale de la Vadul lui Vodă. Acesta a fost meciul cu numărul 2 disputat din cele două programate în cantonamentul desfășurat de echipa noastră în perioada 6-9 martie. În primul duel tricolorii au cedat în fața formației CSCT Buiucani cu scorul de 1-2, reușita echipei naționale a fost fixată de Nichita Josan în minutul 13 al partidei, iar în partea a doua a meciului, Victor Bivol a realizat o dublă în poarta selecționatei în minutele 61 și 82.

Meci amical

9 martie. Ora 11:00. Centrul de Pregătire a Selecționatelor Naționale, Vadul lui Vodă,

Moldova U17 - CSF Măgdăcești 2-0

Arbitri: Valeri Minciuna (Chișinău), Eugen Roșca (Chișinău), Vadim Tîrsîna (Chișinău)

Au marcat: Nichita Josanu (Penalty, 19), Radu Cojucari (40)

Moldova: 12.Bogdan Suruceanu (Nichita Lebedev, 46), 4.Tamer Wati (Alexandru Negură, 46), 5.Nichita Pavlenco (Daniil Gladcov, 46), 6.Nikita Șarpe (C) (Vlad Colibuic, 46), 11.Nichita Josan (Bogdan Roșca, 46), 13.Cristian Perju (Ion Prisăcari, 46), 15.Bogdan Puiu (Mihail Corotcov, 46), 17.Nichita Bondac (Dumitru Marciuc, 46), 18.Nichita Trifan (Andrei Fenin, 46), 19.Sebastian Suruceanu (Elisei Stoianov, 46), 20.Radu Cojucari (Sorin Lipcov, 46)

Antrenor: Vitalie Mardari

CSF Măgdăcești : 12.Alex Leften (Sergiu Iliescu, 46), 4.Marius Spînu (Grigore Negară, 46), 6.Vasile Lupașcu (Sergiu Lungu, 27), 7.Ștefan Lupașcu, 8.Ștefan Chipăruș (Octavian Erhan, 68), 10.Sergiu Buruzec, 15.Alex Rasciuc (Nicolae Sîrbu, 27), 17.Andrian Hîncu (Ionuț Mîrzenco, 68), 20.Vladimir Rotari (Marius Mihailov, 68), 21.Damian Pintec, 22.Daniel Rusu

Antrenor: Dmitri Grebenco

Amintim că acesta a fost primul cantonament desfășurat de reprezentativa U17 a Moldovei în acest an.