Ioniță marchează al doilea meci la rând în Serie B

23 dec 2023 de Sandu Grecu

Jucătorul moldovean, Artur Ioniță a înscris al doilea meci consecutiv pentru echipa sa, Lecco, în Serie B din Italia. De această dată, internaționalul nostru a marcat în partida din deplasare cu Venezia, scor 2:2, din etapa a 18-a. Ionița a fost titular și a înscris al doilea gol al echipei sale în minutul 71, stabilind scorul final. În minutul 73, moldoveanul a fost înlocuit.

În etapa trecută, Ioniță a mai înscris un gol, în partida cu Ternana, scor 2:3. În total, jucătorul nostru are marcate 3 goluri în acest sezon.

După 18 etape, Lecco împarte locurile 15-17 cu Ternana și Reggiana, toate cu câte 17 puncte. Lidera clasamentului este Parma cu 38 de puncte.

Artur Ioniță a jucat 67 de meciuri pentru Naționala Moldovei și a marcat 3 goluri.