Damașcan marchează golul victoriei cu CFR Cluj

18 dec 2023 de Sandu Grecu

Atacantul moldovean, Vitalie Damașcan, a marcat golul victoriei pentru echipa Sepsi în meciul cu CFR din etapa a 20-a a Superligii românești. Internaționalul nostru a înscris golul de 2-1, stabilind scorul final în minutul 85. Damașcan a început meciul din postură de rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 63.

După această victorie, Sepsi a urcat pe locul 5, loc de play-off, cu 29 de puncte la activ.

Lideră în România este echipa FCSB, fosta Steaua, cu 41 de puncte.

Reușita cu CFR este primul gol marcat de atacantul moldovean în actuala ediție a Superligii românești. Damașcan a revenit la Sepsi în vara acestui an, după un sezon jucat sub formă de împrumut la FC Voluntari.

Pentru Naționala Moldovei, Vitalie Damașcan a jucat 34 de meciuri și a marcat 3 goluri.