Artur Crăciun, prima dublă în campionatul Poloniei

16 dec 2023 de Sandu Grecu

Fundașul moldovean, Artur Crăciun a reușit să marcheze două goluri pentru echipa Puszcza Niepolomice în campionatul Poloniei. În meciul din etapa a 19-a a Ekstraklasa (prima ligă valorică), formația lui Crăciun a remizat acasă, 3-3, cu echipa Jagiellonia.

Oaspeții au condus la pauză cu 3-0, însă echipa lui Crăciun a răsturnat scorul și datorită internaționalului nostru, care a transformat două lovituri de la 11 metri, una în minutul 63, iar a doua în minutul 83.

Crăciun, care a jucat tot meciul, a ajuns la 6 goluri marcate în acest sezon în Polonia, 5 dintre ele din penalty. După această remiză, Puszcza Niepolomice a urcat pe locul 13 din 18 echipe, cu 20 puncte după 19 meciuri jucate.

Artur Crăciun (25 de ani) s-a transfertat la Puszcza Niepolomice în vara acestui an.

Pentru Naționala Moldovei, Crăciun a jucat 22 de meciuri.