LIVE. FC Zimbru - FC Florești

21 oct 2023 de Reporter FMF

Zimbru Chişinău şi FC Floreşti se întâlnesc astăzi, de la ora 15:00, într-un meci al etapei a 9-a din Super Liga, ediția 2023/2024. Partida de la Chişinău va fi transmisă în direct de ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

Zimbru - FC Florești

21 octombrie. Chișinău, stadionul Zimbru

Arbitru: Andrei BREGUȚA

Asistenți: Victor LUCHIȚA și Ghennadi LISIȚA

Al 4-lea oficial: Oleg STOIANOV

Zimbru Chișinău: 35.Nicolae CEBOTARI, 9.Marin CĂRUNTU, 10.Alexandr DEDOV, 18.Ibrahima THERNA SOUMAH, 19.Ștefan BÎTCA, 20.Emmanuel ALARIBE, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 27.Dinis IEȘEANU, 30.Andrei MACRIȚCHI, 44.Denis FURTUNĂ, 69.Denys DEDECHKO

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 31.Igor MOSTOVEI, 2.Fode CAMARA, 3.Ştefan BURGHIU, 7.Ilie DAMAŞCAN, 11.Joao Paulino MOREIRA FERNANDES, 21.Mihai MOROZAN, 33.Mihail ŞTEFAN, 66.Justice Chigozirim OHAJUNWA,

Antrenor: Lilian POPESCU

FC Florești: 12.Maxim RAILEAN, 3.Daniel MUNTEAN, 6.Ivan VOROPAI, 9.Nicolai SOLODOVNICOV, 17.Artiom BILINSCHII, 18.Nichita COVALI, 20.Igor CHIPERI, 21.Alexandru OSIPOV, 29.Evgheni OANCEA, 30.Igor BONDARENCO, 31.Danila IGNATOV

Rezerve: 1.Maxim BARDÎȘ, 2.Cristian URSU, 7.Alexandr SUVOROV, 10.Eugeniu REBENJA, 11.Dan PÎSLA, 13.Stanislav IVANOV, 19.Yaylan Mehmet BERKANT, 23.Vladislav BOICO, 55.Vladimir COVCENCO, 90.Nichita HOLODOV

Antrenor: Nicolai ȚURCAN

Biletele pentru această partidă vor fi puse în vânzare în ziua meciului la casele stadionului Zimbru, iar elevii și pensionarii vor avea acces gratuit.

Începând cu vara anului 2020, cele două formații s-au întâlnit până acum de 9 ori în campionat. Zimbru a repurtat 6 victorii, iar FC Floreşti - 3. Golaverajul general de 19-8 în favoarea „galben-verzilor".

Din cele 4 meciuri jucate la Chişinău, Zimbru s-a impus de 3 ori, iar FC Floreşti odată. Cele două formaţii s-au duelat şi în 1/8 Cupei Moldovei, ediţia 2020/2021. Pe 28 octombrie 2020, FC Floreşti a eliminat-o din competiţie pe Zimbru după ce s-a impus chiar pe terenul acesteia cu scorul de 1-0. Dmitri Manecov a marcat golul victoriei în minutul 74. În tur, zimbrii s-au impus 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Nicolai Solodovnicov în minutul 35, iar oaspeţii de atunci au marcat de două ori în repriza secundă prin Marin Căruntu şi nigerianul Emmanuel Alaribe.

Zimbru a profitat de pauza de două săptămâni prilejuită partidelor echipelor naţionale şi a susţinut un meci amical. Formaţia lui Lilian Popescu s-a deplasat la Botoşani pentru a înfrunta „lanterna roşie" a campionatului României. Chişinăuenii s-au impus cu scorul de 2-1, golurile fiind marcate de atacantul Marin Căruntu şi fundaşul român Alexandru Misarăş.

Gazdele nu se pot baza în acest meci pe camerunezul Jessie Guera Djou şi João Paulino din Insulele Capului Verde. Ambii mijlocaşi sunt accidentaţi. În această ediţie de campionat, Zimbru a susţinut 4 partide pe teren propriu. Elevii lui Lilian Popescu au învins pe CSF Spartanii şi FC Bălţi, şi au pierdut partidele cu Milsami şi Sheriff.

De partea cealaltă, FC Floreşti continuă să impresioneze în Super Liga. În cele 8 etape de până acum, echipa condusă de Nicolai Ţurcan a adunat 7 puncte şi se află pe locul 6, ultimul ce duce în Faza a 2-a a Super Ligii.

FC Floreşti este supriza plăcută a acestei ediţii de campionat. Oaspeţii de astăzi au marcat 13 goluri în cele 8 partide, cu 3 mai multe decât adversarul lor direct. Nicolai Solodovnicov a marcat 6 dintre ele, fiind pe locul doi în clasamentul golgheterilor, la un gol de liderul la acest capitol, Radu Gînsari de la Milsami.

Antrenorul Nicolai Ţurcan nu se va putea baza în acest meci pe Nichita Picus. Acesta este suspendat, după ce a fost avertizat runda trecută la victoria din deplasare cu CSF Spartanii Selemet, scor 3-1.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.