• Support National Team

LIVE 18:00. FC Milsami - FC Zimbru

07 oct 2023 de Reporter FMF

Milsami Orhei şi Zimbru Chişinău se întâlnesc astăzi, de la ora 18:00, în cel de-al doilea meci al etapei a 8-a a Super Ligii. Partida de la Orhei va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

Milsami - Zimbru

7 octombrie. Orhei, complexul sportiv raional

Arbitru: Dumitru MUNTEAN

Asistenți: Denis BORISOV și Veaceslav SIVACIOV

Al 4-lea oficial: Mihail BORISOV

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 6.Serghei SVINARENCO, 7.Daniel LISU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Mamadou Harouna CAMARA, 14.Vitus AMOUGUI, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 22.Dinu GRAUR, 23.Vadim BOLOHAN, 27.Vadim DIJINARI

Rezerve: 31.Mihail CIOBAN, 5.Yaroslav TEREKHOV, 8.Eugeniu GLIGA, 9.Dumitru ROGAC, 12.Shahrom SAMIEV, 20.Vadim PAIRELI,  21.Vladislav ZAVALIȘCA

Antrenor: Vladimir GUDEV

Zimbru Chișinău: 35.Nicolae CEBOTARI, 3.Ştefan BURGHIU, 7.Ilie DAMAŞCAN, 10.Alexandr DEDOV, 20.Emmanuel ALARIBE, 27.Dinis IEȘEANU, 33.Mihail ŞTEFAN,  44.Denis FURTUNĂ, 66.Justice Chigozirim OHAJUNWA, 69.Denys DEDECHKO, 77.Vlad RĂILEANU

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 31.Igor MOSTOVEI, 2.Fode CAMARA, 4.Stanislav SARAIN, 9.Marin CĂRUNTU, 18.Ibrahima THERNA SOUMAH, 19.Ștefan BÎTCA, 21.Mihai MOROZAN, 25.Alex-Mihai MISARĂȘ, 29.Alya SYLLA

Antrenor:  Lilian POPESCU

Accesul pe stadion va fi gratuit.

În Super Liga, Milsami şi Zimbru au disputat 47 de meciuri directe. Milsami a obținut 26 de victorii, Zimbru - 12, iar alte 9 partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil „vulturilor roșii": 53-37.

Primul duel direct a avut loc pe 22 august 2009, la Chișinău, și s-a încheiat la egalitate 1-1. Alexandru Maximov a deschis scorul în minutul 50 pentru Viitorul (așa s-a numit formația orheiană în perioada 2005-2010), iar Radu Catan a stabilit scorul final în minutul 58.

Ultima dată adversarele s-au întâlnit pe 6 august 2023, la Chișinău. Meciul primei etape s-a încheiat cu victoria orheienilor, scor 1-0. Singurul gol a fost marcat de fundaşul ucrainean Yaroslav Terekhov în minutul 58.

Cele două formaţii s-au duelat şi în finala Cupei Moldovei, ediţia 2017/2018. Pe 23 mai, 2018, într-un meci jucat pe stadionul Zimbru, Milsami s-a impus cu 2-0 după prelungiri. Maxim Antoniuc a marcat amblele goluri și a adus trofeul pentru Milsami.

Interesant este faptul că atunci la Zimbru erau legitimaţi actualul portar al orheienilor Emil Tîmbur și golgheterul all-time al echipei naţionale Ion Nicolaescu. La Milsami jucau fraţii Alexandru şi Maxim Antoniuc și românul Romeo Surdu.

Milsami, liderul clasamentului cu 18 puncte acumulate în primele 7 etape, este o formaţie redutabilă pe teren propriu. „Vulturii roșii" au câştigat toate cele 3 meciuri jucate la Orhei: 2-1 cu CSF Bălţi, 2-0 cu Sheriff Tiraspol şi 2-1 cu FC Floreşti. La fel, echipa orheiană are o serie de 4 victorii consecutive în Super Liga.

Antrenorul Vladimir Gudev nu se va putea baza pe mijlocaşul Igor Lambarschi care este suspendat, însă va putea conta pe Radu Gînsari, liderul la zi în clasamentul marcatorilor, cu 6 goluri.

De partea cealaltă, Zimbru Chişinău vine la Orhei cu un moral bun. „Galben-verzii" au dispus etapa trecută de Dacia Buiucani cu scorul de 3-1 şi au urcat pe locul 3 în clasamentul Super Ligii cu 15 puncte.

Şi dacă Milsami este redutabilă pe teren propriu, atunci Zimbru este neînvinsă în deplasare în această ediţie de campionat. Sub comanda lui Lilian Popescu, chişinăuenii au 3 victorii pe teren străin: 2-1 cu FC Floreşti, 2-0 cu Petrocub şi 3-1 cu Dacia Buiucani.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.