LIVE. CSF Bălți - FC Petrocub

23 sep 2023 de Svetlana Tataru

CSF Bălți și FC Petrocub se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, la stadionul municipal Bălți într-un meci al etapei a VI-a din Super Liga. Partida va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

CSF Bălți - Petrocub Hîncești

23 septembrie. Bălți, stadionul municipal

Arbitru: Dumitru MUNTEAN

Asistenți: Denis BORISOV și Veaceslav SIVACIOV

Al 4-lea oficial: Andrei DIORDIEV

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Alvaro BELY MEDINA, 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Federico NSUE NGUEMA, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Andre DA SILVA, 14.Serhii MOLOCHKO, 15.Luis Enrique NSUE ETUGU, 19.Cristian PĂSCĂLUȚĂ, 21. Petru NEAGU, 30.KLEITON

Rezerve: 1.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO II, 11.Daniel DANU, 17.Serghei MIȘCOV,  22.Abbey AGBODZIE, 29.Peter EDEMA, 35.Denis JANU, 44.Artur FOCA, 64.Sebastian CRECIUN

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Petrocub Hîncești: 1.Silviu ȘMALENEA,  9.Vladimir AMBROS, 11.Sergiu PLATICA, 19.Mihail PLATICA, 21.Maxim POTÎRNICHE, 39.Teodor LUNGU, 66.Ion BORȘ, 73.Ioan-Călin REVENCO, 78. Nicky CLEȘCENCO, 90.Ion JARDAN,94, Corneliu COTOGOI

Rezerve: 12.Daniel VÎRLAN, 5.Cristian AXENTI, 8.Dumitru DEMIAN, 10.Calin CALAIDJOGLU, 23.Mihai LUPAN, 37.Dan PUȘCAȘ, 93.Constantin SANDU

Antrenor: Andrei MARTIN

Gazdele au anunțat că intrarea la meci va fi liberă.

Jocul va fi arbitrat de către Dumitru Muntean din Bender. El va fi ajutat de asistenții Denis Borisov, Veaceslav Sivaciov, și al patrulea oficial Andrei Diordiev (tustrei, Bender). Observator de arbitri FMF va fi Veaceslav Cebotari, iar delegat FMF – Petru Langa (Ungheni).

Cele două echipe s-au întâlnit de 8 ori până acum.

Pe 7 august 2021, în etapa a 5-a, la Bălți, Petrocub s-a impus cu 4-2, iar golurile au fost marcate de Vladimir Ambros-2, Mihail Platica, Vadim Gulceac, respectiv, Maxim Potîrniche (autogol) și Serhii Molochko.

Iar pe 26 septembrie 2021, la Hîncești, din nou a câștigat Petrocub, cu 3-0, iar golgheterul campionatului Vladimir Ambros și-a trecut în cont un hat-trick.

Pe 27 noiembrie 2021, la Bălți, echipa din Hîncești a câștigat cu 2-1, golul victoriei fiind marcat de Vadim Gulceac în minutul 89, din penalty. Au mai înscris Serhii Molochko, respectiv, Vladimir Ambros.

Pe 30 aprilie 2022, pe stadionul din Hîncești, echipa antrenată atunci de Lilian Popescu s-a impus cu 3-2. Golurile au fost marcate de Maxim Cojocaru în min. 29 și 90+3, Ion Jardan în min. 43, respectiv, Emmanuel Chinemerem Alaribe în min. 40 și Serghei Mișcov în min. 83.

În ziua de 10 septembrie 2022 a început cel mai lung meci dintre aceste două echipe, care s-a încheiat două zile mai târziu. Asta deoarece jocul de la Bălți a fost întrerupt în minutul 25, la scorul 0-0, din cauza condițiilor meteorologice precare. Partida a continuat pe 12 septembrie, iar Petrocub a învins cu 1-0, unicul gol fiind marcat în ultimul minut de joc, de către Victor Bogaciuc.

Iar pe 9 noiembrie 2022, la Hîncești, reușita lui Iaser Țurcan din minutul 47 a adus 3 puncte formației din Hîncești.

Un alt duel direct a avut loc pe 2 aprilie 2023, la Hîncești, și s-a încheiat cu o remiză albă. Ultima partidă s-a jucat pe 7 mai 2023. Meciul s-a încheiat cu victoria Petrocubului prin golurile marcate de Marius Iosipoi (17) Victor Mudrac (30, din penalty) și Nicky Cleșcenco (48).

În campionat, bălțenii au remizat cu Spartanii Selemet, scor 1-1, în ultima etapă. Golurile au fost marcate de Serhii Molochko (50) și respectiv, Pavel Nazari (86). Cu 7 puncte la activ, CSF Bălți ocupă locul 5 în clasamentul Super Liga, ediția 2023/24.

De partea cealaltă, Petrocub a pierdut de la FC Zimbru cu 0-2. Formația de la Chișinău s-a impus prin reușitele lui Vlad Răileanu (78) și Joao Paulino Moreira Fernandes (88). Cu 3 victorii și 2 înfrîngeri, FC Petrocub se află pe locul 4 în clasament, datorită celor 9 puncte adunate. Echipa de la Hîncești are printre cele mai puține goluri marcate în actuala ediție a campionatului (4), dar și printre cele mai puține primite (3).

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.