Nicolae Josan, la 40 de ani

18 sep 2023 de Reporter FMF

Fostul internațional moldovean, Nicolae Josan își serbează astăzi a 40-a aniversare!

Cu această ocazie, Federația Moldovenească de Fotbal îi urează multă sănătate, bucurii de la cei dragi și multe realizări frumoase în fotbal!

La multi ani!

Nicolae Josan s-a născut la Rezina, unde a făcut primii paşi în fotbal. Îi plăcea să pescuiască pe râul Nistru, pasiune pe care o are și astăzi. Dar fotbalul a fost sportul pe care l-a ales. Din 1999 merge la antrenamente la Tiraspol. A jucat două meciuri în Divizia „A ” pentru echipa a doua a lui clubului Sheriff. La 20 aprilie 2000 a debutat în divizia secundă a fotbalului moldovenesc la partida cu Dinamo-Stimold, 1-1. În minutul 70 a intrat pe teren schimbându-l pe Serghei Nudnîi. Primul său gol l-a înscris la 28 octombrie 2000 în porta formaţiei din Taraclia, scor final 4-0 pentru echipa secundă a Sherifului.

În sezonul 2001-2002 a jucat primul meci în Divizia Naţională. În ultima etapă din campionat, la 15 iunie, antrenortul Mihai Stoichiţă l-a trimis pe teren în minutul 61, în locul lui Dumitru Popovici.

În următorul sezon, 2003-2004, este împrumutat la ”stagiere” la FC Tiraspol. A debutat la „cetățeni” în prima etapă, la 9 august, în confruntarea de la Chișinău cu Zimbru, 0-0. În minutul 53, Andrei Porfireanu a părăsit terenul fiind înlocuit de Nicolae. Şi dacă în primele meciuri a intrat pe teren de pe banca de rezerve, începând cu luna octombrie devine titular. Primul gol l-a marcat în poarta echipe Zimbru. La 28 septembrie, în victoria cu 2-0.

Este luat înapoi la Sheriff, unde devine un jucător de bază. Mijlocaşul de 21 de ani era foarte util la centru terenului şi deseori urca şi în linia de atac. La Sheriff a obținut primul titlu de campion.

În 2003, Alexandru Guzun îl convoacă la selecţionata de tineret unde a jucat până în 2005. A debutat la U21 în Olanda. La Helmoond, pe Stadionul „De Braak”. A fost un meci memorabil, fotbaliştii noştri reuşind un 0-0 aproape nesperat, deşi şi la Chişinău a fost egalitate, 2-2, după ce la pauză Moldova conducea cu 2-0.

La 7 septembrie 2005, pe Stadionul Dinamo din Chişinău, a egalat scorul, 1-1, în partida din Preliminariile Campionatului European, cu Slovenia, pierdută în cele din urmă, 1-3. În cele 13 partide jucate pentru Naționala U21 a marcat un gol.

În vara anului 2004 a debutat într-un alt turneu european – Liga Europa. La 15 iulie, la Yerevan, FC Tiraspol a reuşit o victorie în faţa armenilor de Shirak Ghiumri, cu 2-1. Primul gol pentru tiraspoleni l-a înscris în minurul 6. Are în cont nouă evoluţii europene, cu trei echipe diferite: FC Tiraspol, Dacia şi Veris.

11.07.2014, Sofia         Litex Lovech – Veris  Chişinău           3-0

Selecționerul Viktor Pasulko l-a convocat primul la naţionala Moldovei. La 14 februarie 2004 a jucat cu reprezentativa Maltei, la turneul internaţional din această țară, la care au mai participat echipele din Belarus și Estonia. În meciul de debut a fost înlocuit în minutul 74 cu Alexandru Namaşco.

Una din cele mai memorabile partide rămâne cea cu Ungaria din Preliminariile Campionatului European. La 17 noiembrie 2007, Moldova a trecut de unguri cu un neverosimil 3-0, el marcând golul cu numărul doi al formaţiei noastre. Cel de-al doilea gol la Națională l-a marcat la Serravalle, unde băieţii noştri au dominat meciul, învingând cu 2-0 micuța echipă din San Marino.

După cinci ani la Sheriff se transferă la Iskra-Stal Rîbniţa, în divizia secundă, unde a evoluat în tur. În 13 meciuri a marcat 13 goluri. Nu a marcat doar în partida cu Găgăuzia Comrat.

Apoi semnează cu formația rusă KAMAZ din Naberezhnye Celny, care evolua în divizia secundă a Rusiei. A debutat în campionatul Rusiei la 26 martie 2006, pe stadionul uzinei constructoare de maşini: KAMAZ - Anji Mahacikala, 0-0. Nicolae a intrat pe teren în minutul 58, înlocuindu-l pe Eduard Kobozev. La Naberezhnye Celny a bifat 14 partide în care a primit două ”galbene”.

După un an se întoarce la Iskra-Stal, care între timp a ajuns în Divizia Naţională. La 3 martie 2007 a intrat pe teren în meciul cu Dinamo Bender şi s-a evidenţiat înscriind un gol în minutul 70. Reuşeşte şi prima dublă: la 5 mai, în meciul cu Nistru Otaci, a dat două goluri într-un interval de 16 minute.

În 2009 se transferă la Anji Makhachkala, unde a debutat într-un un meci cu Zvezda Irkutsk, terminat nedecis. Începând cu 5 mai înscrie în trei partide consecutive: o dublă cu Sportacademclub, cu Saliut-Energha Belgorod şi SKA Rostov pe Don. De menţionat că cele două goluri cu Sportacademclub, le-a marcat pe parcursul a două minute: 89 şi 90, aducând victoria cu 4-2. Cei trei ani la Anji au fost fructuoşi. În 87 de meciuri a marcat de 23 de ori. Însă a venit o accidentare, care l-a ţinut departe de teren mai mult de un an de zile.

În primăvara lui 2011, Igor Dobrovolski îl include în lotul formaţiei Dacia Chişinău. La 25 martie îmbracă tricoul dacilor în meciul cu Academia. A apărut pe teren în ultimul minut de joc, înlocuindu-l pe Maxim Mihaliov. După accidentarea din Rusia a jucat mai puţin timp, dar în următorul sezon, 2012-2013, este tiular şi înscrie primele goluri pentru „lupi”. La 16 octombrie trimite mingea în poarta fostei sale echipe Iskra-Stal, iar peste zece zile, portarul celor de la Rapid Ghidighici scoate mingea din plasa porţii după şutul lui Josan.

Mai evoluează un an la vechea cunoştinţă FC Tiraspol, iar în 2014 ajunge la FC Veris, cu care obține medaliile de bronz. În decembrie, Veris se retrage din campionat şi Igor pleacă din nou în Rusia. A jucat în divizia secundă la Sahalin Yujno Sahalinsk. Apare pentru prima dată la această formaţie pe Stadionul Lokomotiv din Saratov. Sokol a învins pe insulari, cu Josan în lot, cu 1-0.

După ce revine de pe insula Sahalin, mai joacă în Divizia Naţională la Zarea Bălţi. Mai evoluează la formaţii din diviziile a doua şi a treia moldovenească, unde reușește să marcheze ca în anii tinereţii. În prezent, la 40 de ani, este jucător al echipei FC Stăuceni.