Asistenți: Vladislav LIFCIU și Victor MARDARI

Petrocub Hîncești: 1.Silviu ȘMALENEA, 8.Dumitru DEMIAN, 9.Vladimir AMBROS,  11.Sergiu PLATICA, 19.Mihail PLATICA, 21.Maxim POTÎRNICHE, 37.Dan PUȘCAȘ, 39.Teodor LUNGU, 66.Ion BORȘ, 90.Ion JARDAN, 94.Corneliu COTOGOI

Rezerve: 12.Daniel VÎRLAN, 5.Cristian AXENTI, 10.Calin CALAIDJOGLU, 23.Mihai LUPAN, 73.Ioan-Călin REVENCO, 93.Constantin SANDU

Antrenor: Andrei MARTIN

Zimbru Chișinău: 35.Nicolae CEBOTARI, 8.Jessie DJOU, 9.Marin CĂRUNTU, 10.Alexandr DEDOV, 20.Emmanuel ALARIBE, 27.Dinis IEȘEANU, 30.Andrei MACRIŢCHII, 33.Mihail ŞTEFAN, 44.Denis FURTUNĂ, 69.Denys DEDECHKO, 77.Vlad RĂILEANU

Rezerve: 12.Iulian-Sebastian AGACHI, 31.Igor MOSTOVEI, 3.Ştefan BURGHIU, 7.Ilie DAMAŞCAN, 11.Joao Paulino MOREIRA FERNANDES, 19.Ștefan BÎTCA, 21.Mihai MOROZAN

Antrenor: Lilian POPESCU

Petrocub Hîncești și Zimbru Chișinău se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în cel de-al treilea meci al etapei a 5-a din Super Liga. Partida de la Stadionul Municipal Hîncești va fi transmisă de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

Gazdele au anunțat că intrarea la meci va fi liberă.

Până acum, Petrocub și Zimbru s-au întâlnit în 32 de meciuri.

Primul duel a avut loc pe 18 august 2001 și s-a încheiat fără goluri. De atunci, Petrocub a obținut 15 victorii, Zimbru – 8, iar alte 9 partide s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil echipei din Hîncești: 43-33.

În stagiunea din Super Liga 2022/23, echipele au jucat de patru ori. Pe 20 august 2022 la Hîncești, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Pentru Zimbru au înscris Amancio Fortes în minutul 17 și Alexandru Dedov în minutul 90+4, iar pentru Petrocub au marcat Mihai Lupan în minutul 66 și Marius Iosipoi în minutul 75. Pe 16 octombrie 2022 la Chișinău, Zimbru a învins cu 2-1, datorită golurilor lui Maxim Mihaliov (34), Alexandru Dedov (77), respectiv, Victor Bogaciuc (22). A fost primul succes al „galben-verzilor" în meciul cu Petrocub din ultimii 4 ani. În duelul din 9 aprilie 2023 la Hîncești, Petrocub s-a impus cu 3-2, datorită golurilor lui Vladimir Ambros (2), Cătălin Cucoș (27-autogol), Maxim Potîrniche (45+2), respectiv, Kenroy Kenoy Campbell (40), Emmanuel Chinemerem Alaribe (47).

Ultima confruntare între cele două echipe a avut loc pe 14 mai 2023, pe stadionul Zimbru din Capitală. Partida s-a încheiat cu victoria formației din Hîncești, scor 2-1. Reușitele aparțin lui Teodor Lungu (5), Ioan-Călin Revenco (40) și respectiv, Shahrom Samiev (16).

Cele două echipe au avut trei meciuri directe și în Cupa Moldovei. În optimile de finală ale sezonului 2015/16, Zimbru s-a impus cu 3-0, golurile fiind marcate de brazilienii Helio Monteiro și Alex Bruno-2. Iar dubla manșă din sferturile stagiunii 2019/20 a fost adjudecată de hînceșteni, 2-1 (Iaser Țurcan, Alexandru Bejan / Eugeniu Sidorenco) și 3-1 (Vladimir Ambros-penalty, Vadim Gulceac, Alexandru Bejan / Dan Pîsla). În acel sezon, Petrocub a cucerit trofeul, 5-3 la penalty, în finala cu Sfîntul Gheorghe.

Încă o victorie (3-0) a fost obținută de Petrocub în fața Zimbrului în cadrul Cupei Federației 2020, în faza grupelor. Golurile au fost marcate de Eugeniu Rebenja, Sergiu Platica și Vadim Gulceac.

În ultima etapă a Super Liga, 2023/24, FC Petrocub s-a impus în fața echipei FC Florești cu 1-0. Golul a fost marcat de Mihai Platică în minutul 47. Formația din Hîncești are 9 puncte și ocupă locul 3 în clasamentul general. FC Petrocub are cea mai bună apărare în actuale ediție Super Liga. Echipa a încasat doar un gol pe parcursul primelor patru etape. Golul a fost obținut în meciul din 6 august contra FC Sheriff, partidă ce s-a încheiat cu 1-0, pentru echipa din Tiraspol, reușita lui Henrique Luvannor (73).

Recent, Andrei Vicolaș s-a alăturat formației FC Petrocub. El va face parte din staff-ul tehnic al echipei din Hîncești, alături de Andrei Martin, Marcel Reșitca și Denis Romanenco. Andrei Vicolaș a fost secundul lui Andrei Martin la Dacia Buiucani în perioada 2019-2023. Totodată, a activat la CSCT Buiucani pe parcursul ultimilor 10 ani.

De partea cealaltă, FC Zimbru a învins CSF Bălți cu 1-0 prin golul lui Marin Căruntu din minutul 53. Formația din Chișinău e la egalitate de puncte cu FC Petrocub, dar se află pe locul 4 în topul Super Liga. FC Zimbru are o înfrângere în fața FC Milsami Orhei, partidă încheiată cu 1-0, datorită lui Yaroslav Terekhov (58).

Echipa de la Chișinău și-a întărit echipa în această pauză din Super Liga. FC Zimbru a semnat cu portarul Nicolae Cebotari, care anterior a evoluat în campionatele din România, Bulgaria și Portugalia, dar și cu fundașul Fode Camara, care a jucat pentru mai multe echipe din Franța și Grecia.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.