• Поддержи национальную сборную

LIVE. FC Florești- FC Petrocub

27 aug 2023 de Svetlana Tataru

FC Florești și Petrocub Hîncești se întâlnesc astăzi, de la ora 18:00, în cel de-al treilea meci al etapei a IV-a din Super Liga, ediția 2023/24. Partida de la stadionul orășenesc din Tighina va fi transmisă în direct de postul de televiziune We Sport și de site-ul ligatv.md.

FC Florești - Petrocub

27 august. Tighina, stadionul Orășenesc

Arbitru: Daniel LUCA

Asistenți: Denis OALĂ și Eugeniu STEFCIUC

Al 4-lea oficial: Andrei DIORDIEV

FC Florești: 1.Maxim BARDÎȘ, 2.Cristian URSU, 6.Ivan VOROPAI, 17.Artiom BILINSCHII, 18. Nichita COVALI, 19.Maxim MIHALIOV, 22.Nichita PICUS, 23.Vladislav BOICO I, 29.Eugeniu REBENJA, 31.Danila IGNATOV, 55.Vladimir COVCENCO

Rezerve: 3.Daniel MUNTEAN, 5.Oleg GAVRIUȘEN, 7.Alexandr SUVOROV, 9.Nicolai SOLODOVNICOV, 11.Dan PÎSLA, 12.Stanislav IVANOV, 13.Maxim Railean, 20.Daniil POIAN, 21.Alexandru OSIPOV, 30.Igor BONDARENCO, 90. Nichita HOLODOV

Antrenor: Nicolai ȚURCAN

Petrocub Hîncești: 1.Silviu ȘMALENEA, 8.Dumitru DEMIAN 11.Sergiu PLATICA, 21.Maxim POTÎRNICHE, 23.Mihai LUPAN 37.Dan PUȘCAȘ 39.Teodor LUNGU, 66.Ion BORȘ, 78.Nicky CLEȘCENCO 90.Ion JARDAN, 94.Corneliu COTOGOI

Rezerve: 12.Daniel VÎRLAN, 5.Cristian AXENTI, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Calin CALAIDJOGLU, 19.Mihail PLATICA

Antrenor: Andrei MARTIN

Cele două echipe s-au întâlnit până acum în 13 meciuri directe și de fiecare dată echipa din Hîncești a obținut victorie.

Pentru prima dată formațiile au jucat în optimile de finală ale Cupei Moldovei, ediția 2018/19. Petrocub a eliminat-o pe FC Florești după două câștiguri categorice cu 10-2 (marcatori: Artiom Puntus-3, Dan Taras, Vadim Paireli, Vladimir Ambros, Victor Mudrac, Vladislav Ivanov, Jacques Onana, Andrei Macrițchi / Alexandru Popovici, Igor Bîcicov) și 6-1 (Artur Patraș, Alexandru Vremea, Maxim Cojocaru, Donalio Melachio Douanla, Dan Pîsla-2 / Ghenadie Ploniș).

Cele două formații s-au mai întâlnit în sferturile de finală ale Cupei Moldovei, ediția 2020/21. Petrocub a învins în prelungiri cu 2-1 datorită golului marcat de Vadim Gulceac în minutul 103. Celelalte reușite și-au trecut în cont Mikhail Platika, respectiv Eugeniu Rebenja. Un ultim duel a avut loc pe 19 octombrie, în meciul din Cupa Moldovei Moldtelecom, ediția 2021/22, care s-a încheiat la egalitate 2:2, însă echipa din Hâncești s-a impus la penalty cu 2-4.

În februarie 2020, echipele s-au duelat în Cupa Federației, iar hînceștenii s-au impus cu 4-0. Au marcat Donalio Melachio Douanla, Vladimir Ambros, Sergiu Platica și Vadim Gulceac.

Alte 4 meciuri au avut loc în Divizia Națională (actuală Super Liga), ediția 2020/21. Partida din 11 iulie s-a încheiat cu 4-0 în favoarea Petrocubului. Au marcat S. Plătică (27, 43), V. Ambros (58) și I. Damaşcan (71). A urmat meciul din septembrie la Hâncești, cu același rezultat la final 4-0. Reușitele aparțin lui V. Ambros (38, 62), J. Ndzomo (73) și A. Onica (90). La 29 noiembrie, Petrocub s-a impus din nou, de data aceasta cu 1-0, prin golul lui Ambros din minutul 6. La sfârșit de aprilie 2021, echipa din nordul Moldovei a pierdut în fața FC Petrocub cu scorul de 0-4. Au marcat I. Ţurcan (57, 62), S. Plătică (84) și A. Onica (86).

În ediția 2021/22 a Diviziei Naționale (actuala Super Liga), echipele s-au întâlnit de patru ori. Pe 1 iulie 2021, la Bender, în cadrul primei etape, Petrocub a învins cu 1-0 datorită golului marcat de Mikhail Platika. Pe 25 august 2021, Petrocub s-a impus cu 2-0, prin reușitele lui Vadim Gulceac și Mikhail Platika. Un alt duel a fost pe 23 octombrie, când echipa din Hâncești a marcat de 4 ori, scor final 3-4, în defavoarea FC Florești. Golurile aparțin lui Igor Bondarenco (69), Ion Danilov (78), Ifechukwu Okechukwu Amobi (85) și respectiv, Marius Iosipoi (35), Constantin Sandu (36), Sergiu Platica (41, 51). Pe 3 aprilie 2022, victoria a fost de partea FC Petrocub, cu 3-0.

Formația de la nordul Moldovei a pierdut, în etapa trecută din Super Liga 2023/24, meciul cu CSF Bălți, scor final 2-1, în care au marcat Petru Neagu (33, 57) și respectiv Nicolai Solodovnicov (90+4). Totuși, FC Florești s-au impus cu 4-0 în fața jucătorilor de la Spartanii Sportul în meciul de debut, și a pierdut de la Zimbru Chișinău cu 2-1 prin reușitele lui Marin Căruntu (50), Emmanuel Alaribe (62) și respectiv Nicolai Solodovnicov (39). Cele 3 puncte i-au asigurat poziția 6 în topul Super Liga.

De partea cealaltă, Petrocub a învins Milsami (2-0) prin penalty-ul lui Teodor Lungu din minutul 57 și reușita lui Nicky Cleșcenco (81) și a ajuns la a doua victorie consecutivă în campionat. Echipa antrenată de Andrei Martin se află pe locul 2 în clasament, cu 6 de puncte.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.