• Support National Team

LIVE. Petrocub – Milsami

19 aug 2023 de Reporter FMF

Petrocub Hîncești și Milsami Orhei se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, într-un meci al etapei a treia din prima fază a Super Ligii. Partida de pe Stadionul Municipal din Hîncești va fi transmisă în direct de postul de televiziune We Sport și de site-ul ligatv.md.

Petrocub – Milsami

19 august. Hîncești, stadionul Municipal

Arbitru: Roman JITARI

Asistenți: Alexandru SAJIN și Sergiu BOGDAN

Al 4-lea oficial: Viktor BUGENKO

FC Petrocub Hîncești: 1.Silviu ȘMALENEA, 8.Dumitru DEMIAN, 11.Sergiu PLATICA, 21.Maxim POTÎRNICHE, 23.Mihai LUPAN, 37.Dan PUȘCAȘ, 39.Teodor LUNGU, 66.Ion BORȘ, 78.Nicky CLEȘCENCO, 90.Ion JARDAN, 94.Corneliu COTOGOI

Rezerve: 12.Daniel VÎRLAN, 5.Cristian AXENTI, 7.Tudor BUTUCEL, 10.Calin CALAIDJOGLU, 9.Mihail PLATICA, 24.Ianuș JAMAN, 73.Ioan-Călin REVENCO, 93.Constantin SANDU

Antrenor: Andrei MARTIN

Milsami Orhei: 1.Emil TÎMBUR, 5.Yaroslav TEREKHOV, 7.Daniel LISU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Mamadou Harouna CAMARA, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 19.Igor LAMBARSCHI, 21.Vladislav ZAVALIȘCA, 22.Dinu GRAUR, 23.Vadim BOLOHAN

Rezerve: 31.Mihail CIOBAN, 8.Eugeniu GLIGA, 9.Dumitru ROGAC, 12.Shahrom SAMIEV, 14.Vitus AMOUGUI, 20.Vadim PAIRELI, 27.Vadim DIJINARI, 32.Evgheni OANCEA

Antrenor: Vladimir GUDEV

În Super Liga, cele două echipe au jucat până acum 28 de partide directe. 10 meciuri s-au sfârșit cu victoria celor de la Milsami, 11 meciuri - cu cea a Petrocubului. Alte 7 jocuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil pentru echipa din Hîncești: 34-35.

În stagiunea 2022/23, cele 2 echipe s-au întâlnit de 4 ori. Pe 14 august 2022, Milsami s-a impus cu 1-0, datorită golului marcat de Radu Gînsari. Pe 8 octombrie 2022, deja Petrocub a învins cu 2-1, datorită golurilor marcate de Marius Iosipoi și Mihail Platică, respectiv, Ion Jardan (autogol). În duelul din 11 martie 2023, din nou s-a impus Petrocub cu 2-1, iar golurile au fost marcate de Sergiu Platica-2, respectiv, Alexandru Antoniuc. La 22 aprilie 2023, „vulturii roșii” au cedat din nou cu scorul 2:0. Marius Iosipoi și Maxim Potîrniche au adus victoria echipei din Hîncești.

În Cupa Moldovei, Milsami și Petrocub s-au întâlnit de 5 ori. În semifinalele ediției 2017/18, Milsami s-a impus în prelungiri cu 2-1. Au marcat Igor Bugaev (13), Maxim Antoniuc (120), respectiv, Vladimir Ambros (19-penalty). În acel an, orheienii și-au adjudecat trofeul competiției.

Alte două partide au avut loc în sferturile de finală ale stagiunii 2018/19. Milsami a câștigat primul meci cu 2-0 (marcatori Vasile Jardan și Mikhail Platika) și a cedat în retur cu 1-0 (Melachio), calificându-se în semifinală.

Echipele s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23. În prima manșă, pe 5 martie, Petrocub a învins cu 3-0, datorită golurilor marcate de Sergiu Platica (11), Victor Mudrac (82) și Alexandru Bejan (90+3). Returul a început la Hîncești pe 5 aprilie, dar a fost întrerupt la scorul de 2-1, la pauză, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile și a terenului impracticabil. Echipele au continuat meciul a doua zi, pe 6 aprilie, iar Petrocub s-a impus cu 3-1, golurile fiind marcate de Artem Fedorov (33), Ion Jardan (45+1), Vadim Dijinari (57-autogol), respectiv, Vadim Dijinari (45).

De asemenea, ambele formații s-au duelat la Cupa Federației 2020. Petrocub s-a impus cu un categoric 6-0. Vadim Gulceac și-a trecut în cont un hat-trick, iar celelalte goluri au fost marcate de Sergiu Platică, Ilie Damașcan și Alexandru Cebaniuc.

În primul meci din actuala ediție Super Liga, Petrocub a fost învinsă de campioana Sheriff cu 1-0, gol marcat de Henrique Luvannor (73), dar a luat 3 puncte în disputa cu Dacia Buiucani prin golul lui Ion Jardan (2) și se situează pe locul 6 în clasament.

De partea cealaltă, formația orheiană a învins CSF Bălți cu 2:1 prin dubla lui Radu Gînsari (10, 12) și respectiv, Federico Nsue Nguema (81), dar și echipa FC Zimbru cu 0-1, reușita lui Yaroslav Terekhov (58).

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.