LIVE. 20:00 FC Milsami - CSF Bălți

12 aug 2023 de Reporter FMF

Milsami Orhei și CSF Bălți se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, în cel de al doilea meci meci al etapei a doua din Super Liga. Partida de la Complexul sportiv raional din Orhei va fi transmisă de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

Milsami - CSF Bălți

12 august. Orhei, complexul sportiv raional din Orhei

Arbitru: Stanislav LEU

Asistenți: Denis BORISOV și Igori REABOCULI

Al 4-lea oficial: Andrei DIORDIEV

Milsami: 1.Emil TÎMBUR, 5.Yaroslav TEREKHOV, 6. Serghei SVINARENCO, 7.Daniel LISU, 10.Radu GÎNSARI, 11.Mamadou Harouna CAMARA, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Artiom PUNTUS, 19.Igor LAMBARSCHI, 22.Dinu GRAUR, 23.Vadim BOLOHAN

Rezerve: 31.Mihail CIOBAN, 8.Eugeniu GLIGA, 9.Dumitru ROGAC, 12.Shahrom SAMIEV, 14.Vitus AMOUGUI, 21.Vladislav ZAVALIȘCA, 27.Vadim DIJINARI, 32.Evgheni OANCEA

Antrenor: Vladimir GUDEV

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Alvaro BELY MEDINA, 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Federico NSUE NGUEMA, 8.Ruslan CHELARI, 10.Andre DA SILVA, 11.Daniel DANU, 14.Serhii MOLOCHKO, 15.Luis Enrique NSUE ETUGU, 21. Petru NEAGU, 22.KLEITON

Rezerve: 1.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO II, 9.Vadim YAKOVLEV, 17.Serghei MIȘCOV, 18.Denis JANU, 44.Artur FOCA, 64.Sebastian CRECIUN

Antrenor secund: Alexandr PATRAMAN

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de opt ori. Milsami a obținut 4 victorii, CSF Bălți – 1, iar alte 3 meciuri s-au încheiat la egalitate. Golaveraj: 8-6 în favoarea orheienilor.

În ediția 2021/22, în meciul de la Bălți din etapa a 2-a de pe 18 iulie 2021, s-a impus Milsami cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Sergiu Istrati. Pe 11 septembrie 2021, la Orhei, echipele au încheiat la egalitate, 1-1. Nichita Moțpan a deschis scorul în minutul 24 din penalty, iar Sergiu Istrati a egalat la unu în minutul 54. În duelul direct ce a avut loc pe 30 octombrie 2021, la Bălți, Milsami a învins cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Dan Pîsla în ultimul minut de joc. În meciul disputat pe 9 aprilie 2022 la CPSM Vadul lui Vodă, CSF Bălți pentru prima dată a obținut victorie în fața celor de la Milsami, scor 2-0. Pentru bălțeni au reușit să marcheze Emmanuel Chinemerem Alaribe în minutul 48 și Petru Neagu în minutul 50.

În stagiunea 2022/23, în meciul jucat pe 7 august 2022, la Bălți, echipele s-au despărțit la egalitate, 1-1. Vsevolod Nihaev a deschis scorul în min. 54, iar Chinaza Miracle Nwautobo a egalat 7 minute mai târziu. Pe 1 octombrie 2022, la Orhei, gazdele s-au impus cu 1-0, datorită golului marcat de Dan Pîsla în minutul 75. În meciul direct din 9 aprilie 2023, la Bălți, a fost consemnată o remiză, scor 2-2, iar golurile au fost marcate de Andrei Rusnac (39), Serafim Cojocari (53), respectiv, Danu Spătaru (66), Radu Gînsari (90+2-penalty). În ultimul meci, din 13 mai 2023, FC Milsami s-a impus cu 1-0. Victoria fiind adusă de Radu Gînsari în minutul 73.

Formația orheiană a învins cu 1-0 echipa Zimbru, în prima etapă din Super Liga 2023/24, și cu 3 puncte ocupă locul 3 în clasament. Este prima victorie a echipei din acest sezon.

De partea cealaltă, bălțenii s-au impus cu 3-0 în fața jucătorilor de la Dacia Buiucani, în ultima etapă, și cu 3 puncte ocupă locul 2. Formația de la nordul Moldovei a început cu dreptul Super Liga 2023/24, după ce a pus capătul unei serii în care nu mai câștigase de 10 meciuri (4 remize și 6 partide pierdute) în sezonul trecut.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.