• Поддержи национальную сборную

UEFA Europa Conference League. Zimbru înfrântă de Fenerbahçe la Istanbul

26 iul 2023 de Roman Cenușă

Astăzi, Zimbru Chișinău a jucat în deplasare împotriva echipei turce Fenerbahçe în turul doi preliminar al UEFA Europa Conference League. Meciul s-a desfășurat la Istanbul, pe stadionul Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi.

Zimbru a întâmpinat dificultăți în fața echipei turce și a suferit o înfrângere cu scorul de 5-0. Golurile pentru Fenerbahce au fost marcate de Ferdi KADIOĞLU în minutul 11, Ryan KENT în minutul 14, Edin DŽEKO în minutul 61, Sebastian SZYMAŃSKI în minutul 63 și Joshua KING în minutul 88.

Fenerbahçe – Zimbru 5-0 (2-0)

Au marcat: Ferdi KADIOĞLU (11), Ryan KENT (14), Edin DŽEKO (61), Sebastian SZYMAŃSKI (63), Joshua KING (88)

26 iulie. Istanbul. Stadionul Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi.

Arbitru: Nenad MINAKOVIC

Asistenți: Nemanja PETROVIĆ și Miloš MIŠKELJIN

Al 4-lea oficial: Danilo NIKOLIĆ (toți, Serbia)

Cartonașe galbene: Mert Hakan YANDAŞ (21) / Denys DEDECHKO (15), Jessie DJOU (85)

Fenerbahçe: 1.Altay BAYINDIR - 21.Bright OSAYI-SAMUEL, 4.Serdar AZIZ, 6.Alexander DJIKU, 7.Ferdi KADIOĞLU - 8.Mert Hakan YANDAŞ (80.İsmail YÜKSEK, 62), 27.Miguel CRESPO, 53.Sebastian SZYMAŃSKI - 11.Ryan KENT (99.Emre MOR, 62) (17.İrfan Can KAHVECİ, 73), 9.Edin DŽEKO (c) (23.Michy BATSHUAYI, 84), 10.Dušan TADIĆ (15.Joshua KING, 84)

Rezerve: 70.İrfan Can EĞRİBAYAT, 97.Furkan AKYÜZ - 3.Samet AKAYDIN, 14.Luan PERES, 19.Serdar DURSUN, 24.Jayden OOSTERWOLDE, 77.Burak KAPACAK

Antrenor: Ismail KARTAL

Zimbru: 12.Sebastian AGACHI - 2.Valeriu GAIU, 33.Mihail ŞTEFAN (27.Dinis IESEANU, 56), 44.Denis FURTUNĂ (3.Ştefan BURGHIU, 69), 25.Alexandru MISARĂŞ, 30.Andrei MACRIŢCHII - 69.Denys DEDECHKO (c), 8.Jessie DJOU, 77.Vlad RĂILEANU (18.Ibrahima Therna SOUMAH, 17) (7.Ilie DAMAŞCAN, 69) - 20.Emmanuel ALARIBE, 84.Shahrom SAMIEV (9.Marin CĂRUNTU, 56)

Rezerve: 31.Igor MOSTOVEI - 10.Alexandru DEDOV, 19.Stefan BITCA

Antrenor: Lilian POPESCU

Returul meciului Zimbru - Fenerbahçe se va juca pe stadionul Zimbru din Chișinău, marți, 1 august, cu începere de la ora 20:30.

Zimbru Chișinău, dacă reușește să o elimine pe Fenerbahce (Turcia), se va duela cu învingătoarea duelului FC Differdange 03 (Luxemburg) - NK Maribor (Slovenia). Meciurile din turul trei al Europa Conference League sunt programate pe 10 și 17 august.