Feminin (Naționale)

Fotbal feminin. Moldova învinsă de Muntenegru

17 iul 2023 de Roman Cenușă

Astăzi, 17 iulie, naționala feminină de fotbal a Moldovei a jucat al doilea meci amical împotriva naționalei similare a Muntenegrului. Partida s-a desfășurat pe terenul cu suprafață naturală de la Centrul de pregătire al selecționatelor Moldovei din Vadul lui Vodă. Acest meci a fost important pentru echipa feminină a Moldovei, deoarece a reprezentat meciul lor jubiliar, fiind cea de-a 100-a partidă a naționalei.

Cu regret, în meciul împotriva Muntenegrului, echipa Moldovei a suferit o înfrângere cu scorul de 0-5.

Bilanțul naționalei feminine după 100 de partide: 12 victorii, 8 remize, 80 înfrângeri. Golaveraj 54-388.

Moldova – Muntenegru 0-5 (0-1)

Au marcat: Helena BOŽIĆ (10), Kuč ARMISA (49), Medina DEŠIĆ (52), Jasna ĐOKOVIĆ (64), Anđela TOŠKOVIĆ (79)

17 iulie. Ora 18:30. CPSM din Vadul lui Vodă.

Arbitru: Ana Maria Alexandra TERTELEAC

Asistenți: Daniela CONSTANTINESCU și Roxana IVANOV (toate, România)

Al 4-lea oficial: Elena GOBJÎLA (Moldova)

Cartonașe galbene: Milica RADUNOVIĆ (14), Anastasija KRSTOVIĆ (40), Nađa ĐURĐEVAC (74), Jovana SARIĆ (75)

Moldova: 1.Evghenia DUMIC - 2.Cristina CERESCU (c) (18.Anastasia CERNITU, 46), 6.Mihaela BURDENIUC (8.Francesca COVALI, 19), 9.Anastasia TOMA (7.Carina DOIBAN, 57), 10.Carolina ŢABUR, 11.Claudia CHIPER (22.Anisia SAU, 77), 15.Felicia GUȚU, 16.Mădălina BĂDICEANU, 17.Nadejda COLESNICENCO, 19.Anastasia SIVOLOBOVA (4.Valeria VÂRLAN, 57), 21.Irina TOPAL (13.Elina COCEANOVSCHI, 57)

Rezerve: 12.Denisa BOJENCO, 23.Alina ȘAITAN - 3.Mihaela CATARĂU, 5.Lia VLAS, 14.Andreea COSTIN, 20.Tatiana PESTEREAN

Antrenor interimar: Nicolae BUNEA

Muntenegru: 12.Anastasija KRSTOVIĆ (1.Ajša KALAČ, 71) – 2.Milica RADUNOVIĆ (14.Jovana SARIĆ, 46), 4.Maja ŠARANOVIĆ, 6. Jelena VUJADINOVIC (5.Sara SIMONOVIĆ, 71), 8.Jasna ĐOKOVIĆ, 9.Medina DEŠIĆ (7.Tatjana OSMANJIĆ, 59), 10.Jelena KARLIČIĆ (20.Nađa ĐURĐEVAC, 46), 11.Kuč ARMISA (c), 15.Helena BOŽIĆ (17.Ivana BORIĆIĆ, 71), 16.Anđela TOŠKOVIĆ, 19.Nađa STANOVIĆ

Rezerve:  3.Aleksandra POPOVIĆ, 18.Nikolina CAKOVIĆ, 21.Andrea JANJUŠEVIĆ

Antrenor: Mirko MARIC

În primul meci amical, care a a vut loc pe 14 iulie, echipa națională feminină a Moldovei a reușit să obțină o victorie importantă, învingând naționala Muntenegrului cu scorul de 2-1. Golurile echipei Moldovei au fost marcate de Claudia Chiper în minutul 13 și de Anastasia Toma dintr-un penalty în minutul 19. Echipa Muntenegrului a reușit să înscrie un gol prin Medina Dešić în minutul 16.

Reținem că cele 2 meciuri amicale internaționale cu Muntenegru reprezintă o reciprocitate la acțiunea naționalei din februarie, anul curent, care s-a desfășurat în Muntenegru și în cadrul căreia au avut loc două meciuri amicale cu țara gazdă: Muntenegru - Moldova 6-1 și Muntenegru - Moldova 2-0.

Cantonamentul și cele două meciuri amicale cu Muntenegru constituie o etapă de pregătire pentru meciurile din cadrul noii competiții, Liga Națiunilor. Naționala face parte din Liga C, grupa C1, alături de Andorra, Letonia și Malta. Partidele vor avea loc în perioada septembrie - decembrie 2023.