• Support National Team

UEFA Europa Conference League. La Fiorita – Zimbru 1-1

13 iul 2023 de Roman Cenușă

În primul tur preliminar al UEFA Europa Conference League, Zimbru Chișinău a jucat în deplasare împotriva formației La Fiorita din San Marino, pe stadionul din Serravalle. Meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar ambele echipe vor lupta săptămâna viitoare pentru un loc în turul doi preliminar.

În prima repriză a meciului, La Fiorita a deschis scorul în minutul 34, prin golul marcat de Francesco Casolla. Echipa din San Marino a reușit să profite de o ocazie și să marcheze, punând presiune pe oaspeți.

În repriza a doua, Zimbru Chișinău a reușit să egaleze scorul în minutul 64, prin golul marcat de Marin Căruntu.

Deși ambele echipe au avut ocazii de a marca și de a obține victoria, meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

La Fiorita – Zimbru 1-1 (1-0)

Au marcat: Francesco Casolla (34) / Marin Căruntu (64)

13 iulie. Serravalle. Stadionul San Marino

Arbitru: Luis Teixeira

Asistenți: Juan Guiu Serra și Rui Miguel Maciel De Queiros

Al 4-lea oficial: Marta San Juan Casado (toți, Andorra)

Cartonașe galbene: Luca Paradisi (90+2), Tommaso Zafferani (90+3) / Vlad Răileanu (9)

La Fiorita: 27.Gianluca Vivan (c) – 3.Andrea Brighi, 4.Lorenzo Fatica, 31.Nicholas Arrigoni – 94.Valerio Nava (Tommaso Zafferani, 71), 11.Jacopo Semprini (Luca Paradisi, 63), 21.Armando Amati, 8.Andrea Grassi (Matteo Vitaioli, 72), 77.Fabio Sottile – 19.Germán Denis (Emiliano Olcese, 81), 17.Francesco Casolla (Tommaso Guidi, 72)

Rezerve: 1.Matteo Zavoli – 6.Filippo Santi, 7.Matteo Vitaioli, 9.Emiliano Olcese, 10.Tommaso Guidi, 12.Lorenzo Costa, 22.Luca Paradisi, 23.Matteo Semprini, 29.Fabrizio Castellazi, 33.Tommaso Zafferani, 79. Samuel Pancotti

Antrenor: Thomas Manfredini

Zimbru: 31.Igor Mostovei – 44.Denis Furtună (Mihail Ștefan, 46), 3.Ştefan Burghiu (c) (Marin Căruntu, 46), 25.Alexandru Misarăş – 10.Alexandru Dedov, 69.Denys Dedechko, 8.Jessie Djou, 18.Ibrahima Therna Soumah (Ilie Damașcan, 66), 30.Andrei Macriţchii (Valeriu Gaiu, 73) – 20.Emmanuel Alaribe (Shahrom Samiev, 60), 77.Vlad Răileanu

Rezerve: 12.Sebastian Agachi – 2.Valeriu Gaiu, 7.Ilie Damașcan, 9.Marin Căruntu, 19.Stefan Bitca, 27.Dinis Ieseanu, 33.Mihail Ștefan, 84.Shahrom Samiev

Antrenor: Lilian Popescu

Returul este programat pentru 20 iulie, ora 20:00, la stadionul Zimbru din Chișinău.

Învingătoarea dublei manșe va accede în turul doi preliminar al Europa Conference League, unde va întâlni formația turcă Fenerbahce. Turul se va juca pe 27 iulie, iar returul – 3 august.