UEFA Europa Conference League. Panevezys – Milsami 2-2

13 iul 2023 de Roman Cenușă

În primul tur preliminar al UEFA Europa Conference League, echipa Panevezys a întâlnit echipa Milsami. Meciul din prima manșă s-a încheiat cu scorul de 2-2.

În prima repriză a meciului, Jovan Čadjenović a deschis scorul în minutul 17 pentru echipa Panevezys, transformând o lovitură de la 11 metri. Ulterior, Čadjenović a ratat o altă lovitură de pedeapsă în minutul 27.

În repriza secundă, Ariagner Smith a majorat avantajul echipei Panevezys, marcând în minutul 48. Cu toate acestea, Milsami a revenit rapid în joc, când Radu Gînsari a transformat un penalty în minutul 51, reducând din diferență. Același Radu Gînsari a continuat să fie decisiv pentru echipa sa și a marcat un alt gol în minutul 67, aducând scorul la 2-2.

În final, meciul s-a încheiat cu un rezultat de 2-2. Astfel, ambele echipe își vor disputa șansa de a avansa în runda următoare în cadrul celei de-a doua manșe a dublei.

Panevezys – Milsami 2-2 (1-0)

Au marcat: Jovan Čadjenović (17 penalty), Ariagner Smith (48) / Radu Gînsari (51 penalty, 67)

Penalty ratat: Jovan Čadjenović (27)

13 iulie. Marijampole. Stadionul Marijampolėje.

Arbitru: Antoni Bandić

Asistenți: Aleksandar Smiljanic și Arnel Novalic

Al 4-lea oficial: Mateo Musa (toți, Bosnia și Herțegovina)

Cartonașe galbene: Jeffrey Sarpong (46), Jovan Čadjenović (75) / Emil Tîmbur (16), Vadim Bolohan (45+1), Artiom Puntus (49),  Valerii Macriţchii (57), Dan Spătaru (85), Eugeniu Gliga (90+1), Serghei Svinarenco (90+4)

Panevezys: 1.Vytautas Černiauskas – 17.Pijus Širvys (Roman Miroshnyk, 85), 2.Linas Klimavičius (c), 33.Seydina Keita, 29.Markas Beneta, 45.Artem Shchedryi (Kaspars Dubra, 63) – 21.Matijus Remeikis (Federico Palacios, 73), 48.Chafik Tigroudja (Tautvydas Eliošius, 73), 20. Jovan Čadjenović – 23.Jeffrey Sarpong (Sebastian Rincon, 63), 11.Ariagner Smith

Rezerve: 12.Danas Šimkevičius, 97.Ignas Driomovas – 3.Roman Miroshnyk, 4.Kaspars Dubra, 10.Sebastian Rincon, 18.Tautvydas Eliošius, 25.Domantas Vaičekauskas, 31.Federico Palacios, 36.Noel Mbo

Antrenor: Gino Lettieri

Milsami: 1.Emil Tîmbur – 22.Dinu Graur (Eugeniu Gliga, 78), 5.Yaroslav Terekhov, 23.Vadim Bolohan (c) (Vitus Amougui, 65), 6.Serghei Svinarenco – 16.Alexandru Antoniuc (Evgheni Oancea, 78), 19.Igor Lambarskiy (Mamadou Harouna Camara, 29), 13.Valerii Macriţchii, 7.Dan Spătaru – 10.Radu Gînsari, 17.Artiom Puntus (Vadim Paireli, 65)

Rezerve: 31.Mihail Cioban – 8.Eugeniu Gliga, 9.Dumitru Rogac, 11.Mamadou Harouna Camara, 14.Vitus Amougui, 20.Vadim Paireli, 27.Vadim Dijinari, 32.Evgheni Oancea

Antrenor: Serghei Dubrovin

Returul este programat pentru 20 iulie, ora 19:00, la complexul sportiv raional din Orhei.

Învingătoarea dublei manșe va accede în turul doi preliminar al Europa Conference League, unde va întâlni echipa Hapoel Beer-Sheva, Israel. Meciurile sunt programate pentru 27 iulie - turul și 3 august - returul.