Masculin (Naționale)

Victorie!!! Moldova - Polonia 3-2

20 iun 2023 de Victor Daghi

Naționala Moldovei a obținut o victorie istorică împotriva reprezentativei Poloniei, scor 3-2, în cel de-al patrulea meci din preliminariile Campionatului European 2024, grupa E. Oaspeții au marcat 2 goluri în prima repriză, prin Arkadiusz Milik și Robert Lewandowski. Tricolorii, însă au răsturnat rezultatul în partea a doua a meciului. În debutul reprizei secunde, Ion Nicolaescu a înscris cu un șut necruțător de la 22 de metri, iar în minutul 79 a egalat la doi după o fază individuală de senzație. Au fost reușitele cu nr. 11 și 12 ale atacantului nostru pentru Naționala Moldovei în cele 35 de partide jucate! Atacantul echipei Beitar Ierusalim a depășit astfel recordul selecționerului Serghei Cleșcenco (11 goluri), care data din anul 2006. Golul victoriei a fost marcat de Vladislav Baboglo, cu capul, în minutul 85.

Dorian Răilean și Nichita Moțpan au bifat în această seară a 10-a partidă pentru tricolori.

În celălalt meci al grupei, Insulele Feroe - Albania 1-3. În clasamentul grupei conduce Cehia, cu 7 puncte. Urmează Albania, cu 6 puncte, Moldova, 5 puncte, Polonia, 3 puncte, și Feroe, 1 punct. Pentru echipa antrenată de Serghei Cleșcenco urmează meciul cu Feroe, în deplasare, pe 10 septembrie.

Moldova - Polonia 3-2

Au marcat: Ion NICOLAESCU (48, 79), Vladislav BABOGLO (85) / Arkadiusz MILIK (12), Robert LEWANDOWSKI (34)

20 iunie. Chișinău. Stadionul Zimbru

Arbitru: Filip GLOVA, asistenți: Daniel POLACEK și Petar BEDNAR, al 4-lea oficial: Kristian MICHEL (toți, Slovacia), arbitrul asistent video: Luis Miguel BRANCO GODINHO (Portugalia), asistentul arbitrului video: Michal OCENAS (Slovacia)

Cartonașe galbene: BABOGLO (51), NICOLAESCU (80), RAILEAN (90), REABCIUK (90+2)

Moldova: 23.Dorian RAILEAN, 2.Oleg REABCIUK, 3.Vladislav BABOGLO, 4.Victor MUDRAC, 5.Veaceslav POSMAC (c), 6.Cristian DROS (8.Nichita MOȚPAN, 46), 9.Ion NICOLAESCU (7.Serafim COJOCARI, 85), 10.Vitalie DAMAȘCAN (17.Virgiliu POSTOLACHI, 46), 13.Maxim COJOCARU, 14.Artur CRACIUN, 21.Ioan-Călin REVENCO

Rezerve: 1.Dumitru CELEADNIC, 12.Cristian AVRAM, 11.Alexanr BELOUSOV, 15.Ion JARDAN, 16.Victor STÎNĂ, 18.Marius IOSIPOI, 19.Victor BOGACIUC, 20.Sergiu PLATICA, 22.Mihail ȘTEFAN

Antrenor: Serghei CLEȘCENCO

Polonia: 1.Wojciech SZCZESNY, 4.Tomasz KEDZIORA, 5.Jan BEDNAREK, 7.Arkadiusz MILIK (11.Karol ŚWIDERSKI, 73), 9.Robert LEWANDOWSKI (c), 10.Sebastian SZYMANSKI, 14.Jakub KIWIOR, 17.Damian SZYMANSKI (8.Karol LINETTY, 83), 19.Przemysław FRANKOWSKI (18.Bartosz BERESZYNSKI, 64), 20.Piotr ZIELINSKI, 21.Nicola ZALEWSKI (13.Jakub KAMINSKI, 64)

Rezerve: 12.Łukasz SKORUPSKI, 22.Bartłomiej DRADOWSKI, 2.Ben LEDERMAN, 3.Mateusz WIETESKA, 6.Krystian BIELIK, 15.Michał SKORAS, 16.Mateusz ŁEGOWSKI, 23.Bartosz SLISZ

Antrenor: Fernando SANTOS