Under 21. Moldova debutează cu victorie în Preliminariile EURO 2025

15 iun 2023 de Roman Cenușă

Naționala de tineret a Moldovei a obținut o victorie în debutul campaniei preliminare pentru Campionatului European, ediţia 2023-2025. Tricolorii pregătiți de Ștefan Stoica s-au impus, scor 1-3, pe terenul din Gibraltar. Pentru naționala U21 a Moldovei au marcat Ion Borș și Vlad Răileanu în două rânduri.

Naționala Moldovei a întâmpinat dificultăți în debutul meciului, întrucât, în minutul 3, atacantul gazdelor, Dylan Borge, a reușit să marcheze din apropiere, profitând de un carambol în careul nostru. În minutul 27, echipa a reușit să revină în meci. Ion Borș a egalat scorul dintr-un penalty acordat în urma unui fault asupra lui Daniel Lisu produs în careu, fault comis de Carrington. Apoi, în minutul 31, Vlad Răileanu a reușit să aducă Moldova în avantaj, marcând golul care a dus scorul la 1-2 după un assist a lui Ilie Botnari. Același Vlad Răileanu în minutul 67, a marcat pentru 1-3 în favoarea Moldovei, cu un gol spectaculos, executând o lovitură liberă directă.

Gibraltar – Moldova 1-3 (1-2)

Au marcat: Dylan BORGE (3) / Ion BORȘ (27, penalty), Vlad RĂILEANU (31, 67)

15 iunie. Gibraltar, stadionul Victoria

Arbitru: Jasmin Sabotic, asistenți: Joaquim Da Silva și Claude Ries, al patrulea oficial: Ivo Torres (toți, Luxemburg)

Cartonașe galbene: 15.Kye LIVINGSTONE (39), 8.Kyle CLINTON (69) / 5.Doru CALESTRU (47), 20.Vicu BULMAGA (53), 6.Ion BORȘ (69)

Gibraltar U21: 13.Harry VICTOR - 2.Bilal DOUAH, 4.Julian BRITTO, 6.Evan DE HARO (c), 8.Kyle CLINTON, 10.Dylan BORGE (19.Jaiden BARTOLO, 59), 14.Tayler CARRINGTON, 15.Kye LIVINGSTONE (9.James CAETANO, 76), 16.Liam JESSOP (11.Omar SALAH, 76), 17.Evan BUSTO (3.Shay JONES, 76), 21.Hans STEVENS (7.Julian DEL RIO, 46)

Rezerve: 1.Bradley AVELLANO - 3.Shay JONES, 7.Julian DEL RIO, 9.James CAETANO, 11.Omar SALAH, 12.Julian LAGUEA, 18.Mohammed EMRANI, 19.Jaiden BARTOLO, 20.Jayden VILLA

Antrenor: Michael FELICE

Moldova U21: 1.Silviu ȘMALENEA - 4.Iurie IOVU, 5.Doru CALESTRU, 6.Ion BORȘ (c), 7.Ilie BOTNARI (16.Mihail DOLGHI, 58), 8.Daniel LISU (2.Andrei MOTOC, 76), 9.Serghei MIȘCOV (3.Cătălin CUCOȘ, 76), 10.Vlad RĂILEANU (19.Daniel MUNTEAN, 89), 11.Daniel DANU (17.Marius CUROȘ, 89), 18.Nichita COVALI, 20.Vicu BULMAGA

Rezerve: 12.Roman DUMENCO – 2.Andrei MOTOC, 3.Cătălin CUCOȘ, 13.Andrei STRATAN, 14.Tudor BUTUCEL, 15.Vlad COLIȘ, 16.Mihail DOLGHI, 17.Marius CUROȘ, 19.Daniel MUNTEAN

Antrenor: Ștefan STOICA

Pentru Moldova urmează în septembrie două partide, în deplasare cu Țările de Jos (8 septembrie) și primul meci acasă împotriva echipei similare a Georgiei (12 septembrie). Orele și locurile de disputare a meciurilor vor fi stabilite ulterior.

În preliminariile Campionatului European, ediţia 2023-2025, reprezentativa noastră evoluează în grupa C, din care mai fac parte Țările de Jos, Suedia, Georgia, Macedonia de Nord și Gibraltar.