Finalista Cupei Moldovei Moldtelecom. Sheriff Tiraspol

27 mai 2023 de Roman Cenușă

Clubul de Fotbal Sheriff Tiraspol este cel mai titrat club din Republica Moldova care a câștigat un număr record de 21 de titluri de campion național, ceea ce îl plasează în fruntea ierarhiei fotbalistice din țară. Sheriff Tiraspol a obținut de-a lungul timpului 11 Cupe ale Moldovei și 7 Supercupe ale Moldovei.

Istoria clubului Sheriff Tiraspol a început cu echipa Tiras Tiraspol în sezonul 1996-1997 al Diviziei B a campionatului Moldovei. Echipa era formată din jucători ai școlii sportive nr. 4 din Tiraspol și era antrenată de Vladimir Zemlianoi și Victor Senic. În căutarea de sponsori, echipa s-a adresat companiei Sheriff pentru sprijin financiar.

Victor Gușan, patronul companiei Sheriff, a decis să devină sponsorul principal al echipei și a contribuit la transformarea ei. După promovarea în Divizia A, echipa și-a schimbat denumirea în Sheriff. Ahmed Aleskerov a fost numit antrenor, iar mai mulți jucători de valoare au fost transferați la echipă.

În sezonul 1997-1998, Sheriff a dominat Divizia A și a câștigat titlul fără probleme. Acesta a fost primul succes major al clubului, marcând începutul unei perioade de dominare în fotbalul moldovenesc.

În primul său sezon în Divizia Națională (1998-1999), Sheriff Tiraspol a obținut o poziție de frunte, clasându-se pe locul 4 în campionat. În același timp, Sergiu Rogaciov a devenit golgheterul competiției, înregistrând 21 de goluri.

Pe 27 mai 1999, Sheriff a câștigat primul trofeu major al clubului, Cupa Moldovei. Ei au învins Constructorul-93 Chișinău cu scorul de 2-1 în prelungiri, în finala competiției. Acest succes le-a oferit dreptul de a participa în Cupa UEFA. Antrenorul echipei în acea perioadă a fost Serghei Borovskii, care a preluat conducerea tehnică a echipei după plecarea lui Ahmed Aleskerov.

În sezonul 1999-2000, Sheriff Tiraspol a avut un parcurs impresionant în campionatul Moldovei. Echipa, condusă mai întâi de Serghei Borovskii și apoi de Ivan Danilianț, a fost pe prima poziție aproape pe întreg parcursul competiției. Cu trei etape înainte de final, însă, Sheriff a suferit o înfrângere în meciul cu Olimpia Bălți și a terminat pe locul 2 în clasament, la doar un punct în spatele echipei Zimbru.

Ruslan Barburoș (foto), atacantul formației tiraspolene, a înscris cele mai multe goluri în campionatul respectiv, înregistrând un total de 17 reușite. Chiar dacă nu au reușit să câștige titlul în acel sezon, performanța lor de a se clasa pe locul 2 a demonstrat creșterea constantă a echipei și prezența lor în vârful fotbalului moldovenesc.

Este important de menționat că Ruslan Barburoș a devenit ulterior o figură emblematică a clubului Sheriff Tiraspol și a adus contribuții semnificative la succesul acestuia în anii următori.

Începând cu sezonul 2000-2001, Sheriff Tiraspol a început o perioadă incredibilă de dominare în fotbalul moldovenesc. Echipa a câștigat 10 titluri consecutive de campioană națională, consolidându-și poziția de cel mai titrat club din Republica Moldova. Pe lângă cele 10 titluri de campioană, Sheriff a câștigat și 7 Cupe ale Moldovei, demonstrându-și superioritatea în competițiile interne. Echipa a reușit să își adjudece și 4 Supercupe ale Moldovei, confirmându-și statutul de cel mai bun club din țară.

Și pe plan internațional,în această perioadă, Sheriff Tiraspol a avut performanțe notabile. Ei au câștigat de două ori Cupa Cupei Campionilor CSI (Comunitatea Statelor Independente), în anii 2003 și 2009, confirmând calitatea și potențialul echipei în competițiile regionale.

În anul 2009, Sheriff Tiraspol a avut un parcurs remarcabil în competițiile europene. Ei au reușit să treacă de echipe puternice în runde preliminare ale Ligii Campionilor, învingând Inter Turku din Finlanda și Slavia Praga din Cehia în etapele a doua și a treia preliminare. În play-off-ul Ligii Campionilor, Sheriff a pierdut în fața formației Olympiacos Pireu din Grecia, performanță care totuși le-a permis să continue în grupele Ligii Europa.

În faza grupelor Ligii Europa, Sheriff Tiraspol a avut rezultate notabile. Au obținut două remize 1-1 și 0-0 în meciurile cu Steaua București din România, au pierdut cu 0-1 și 0-1 în fața echipei Fenerbahce din Turcia și au câștigat două meciuri împotriva formației Twente din Olanda cu scorurile de 2-0 și 1-2. La finalul grupelor, Sheriff s-a clasat pe locul 3 în grupa H.

În anul următor, adică în sezonul 2010-2011, Sheriff Tiraspol a continuat să aibă un parcurs notabil în cupele europene. Ei au trecut de Dinamo Tirana din Albania și Dinamo Zagreb din Croația în rundele a doua și a treia preliminare ale Ligii Campionilor, dar au pierdut în fața echipei Basel din Elveția în play-off. Astfel, au continuat competiția în grupele Ligii Europa.

În faza grupelor Ligii Europa, Sheriff Tiraspol a avut meciuri dificile împotriva unor echipe puternice. Au obținut un rezultat de egalitate 1-1 și o înfrângere 1-2 în meciurile cu AZ Alkmaar din Olanda, o victorie 2-0 și un rezultat de egalitate 0-0 în fața echipei Dinamo Kiev din Ucraina și o înfrângere 0-1 și 1-3 în fața formației BATE Borisov din Belarus. La finalul grupelor, Sheriff s-a clasat pe locul 4 în grupa E.

Conform unor opinii ale experților, participarea în competițiile europene, cu un program încărcat de meciuri, a influențat performanța echipei în campionatul intern. În sezonul 2010-2011, Sheriff Tiraspol s-a clasat pe locul 2 în campionatul Moldovei, cedând prima poziție în fața echipei Dacia Chișinău.

În perioada următoare, Sheriff Tiraspol a continuat să domine fotbalul moldovenesc, obținând multiple succese. În următorii 11 ani, clubul a câștigat 10 titluri de campioană națională, doar Milsami Orhei reușind să câștige un titlu în anul 2015, întrerupând seria de succese a echipei Sheriff.

De asemenea, în această perioadă, Sheriff a obținut câte trei Cupe și Supercupe ale Moldovei. Aceste performanțe au consolidat statutul clubului ca cea mai de succes echipă din Republica Moldova. În anii 2013, 2017 și 2022, Sheriff Tiraspol a reușit să ajungă în faza grupelor Ligii Europa.

Iuri Vernidub, antrenorul FC Sheriff în cel mai bun sezon din istorie

Sezonul 2021/2022 a fost unul remarcabil pentru Sheriff Tiraspol și pentru fotbalul moldovenesc în general. Calificarea în grupele UEFA Champions League a fost un moment istoric pentru clubul tiraspolean și un mare succes pentru fotbalul din Republica Moldova.

În etapele preliminare ale Champions League, Sheriff a avut un parcurs excelent, câștigând 6 meciuri și obținând două rezultate de egalitate. Aceste rezultate impresionante au asigurat calificarea în faza grupelor competiției.

La debutul în grupe, Sheriff a învins Shakhtar Donețk cu 2-0, demonstrând că poate concura cu echipele de top din Europa. Însă momentul culminant a fost victoria senzațională în fața lui Real Madrid, pe stadionul Santiago Bernabeu, cu scorul de 2-1. Această performanță a făcut ca lumea întreagă să vorbească despre meciul și despre echipa Sheriff Tiraspol, aducând o mare mândrie pentru fotbalul moldovenesc.

Deși au suferit înfrângeri în următoarele meciuri cu Inter Milano și Real Madrid, Sheriff a obținut un rezultat de egalitate 1-1 în ultimul meci din grupe împotriva lui Shakhtar Donețk, asigurându-și calificarea în primăvara europeană. A fost o performanță remarcabilă și istorică pentru clubul moldovean.

Parcursul european impresionant al lui Sheriff Tiraspol în sezonul 2021/2022 s-a încheiat în play-off-ul Europa League, în urma înfrângerii la loviturile de departajare în fața echipei portugheze Braga. Cu toate acestea, performanța lor a rămas una remarcabilă și a adus o mare recunoaștere pentru clubul și fotbalul moldovenesc.

Această calificare în grupele Champions League și parcursul european notabil au stabilit un nou standard pentru fotbalul moldovenesc și au demonstrat că echipele din Republica Moldova pot concura la nivel înalt în competițiile europene.

Sezonul 2022/2023 a fost un alt sezon notabil pentru Sheriff Tiraspol în competițiile europene. Echipa a reușit să se califice pentru a cincea oară în grupele Europa League, continuându-și parcursul european de succes.

Sheriff a fost repartizată în grupa E, alături de Real Sociedad (Spania), Manchester United (Anglia) și Omonoia (Cipru). Deși s-au clasat pe locul 3 în grupă, tiraspolenii au demonstrat o prestație bună, obținând victorii și puncte importante în fața unor adversari de calibru.

Ca urmare a clasării pe locul 3 în grupă, Sheriff a avansat în play-off-ul Conference League. Aici au înfruntat echipa Partizan Belgrad din Serbia și au reușit să se impună, devenind astfel prima echipă moldovenească care câștigă o etapă în primăvara europeană intercluburi.

Parcursul lor european a continuat în optimile de finală ale Ligii Conferinței, unde au întâlnit echipa franceză Nice. Chiar dacă au fost învinși în această etapă, performanța de a ajunge în optimi reprezintă un succes remarcabil pentru clubul moldovean și pentru fotbalul din Republica Moldova în general. Este demn de remarcat că sezonul 2022/2023 a însemnat cel mai lung parcurs european din istoria fotbalului moldovenesc.

Menționăm, totodată, că Sheriff Tiraspol este recenta cîștigătoare a ediției 2022/23 a Super Ligii Moldovei, având următorul parcurs:

- În faza 1, a disputat 14 meciuri, obținând 10 victorii, 3 egaluri și suferind o înfrângere. A avut un golaveraj de 24-6 și a acumulat 33 de puncte, clasându-se pe prima poziție în clasament.

- În faza 2, a jucat 10 meciuri, înregistrând 7 victorii și 3 egaluri. Echipa nu a suferit nicio înfrângere și a avut o diferență de goluri de 15-3. A acumulat 24 de puncte și a terminat faza secundă pe primul loc în clasament.

Echipa FC Sheriff Tiraspol obișnuiește să joace în echipament de culoare galbenă sau negră, în funcție de meci și de competiție. Aceste culori sunt reprezentative pentru club și suporteri.

Stadionul pe care echipa își dispută meciurile de acasă se numește „Sheriff” și are o capacitate de 12.726 de locuri. Acest stadion este situat în orașul Tiraspol și este arena principală a echipei. A fost inaugurat în anul 2002 și este unul dintre cele mai moderne și bine dotate stadioane din Republica Moldova. Este locul în care echipa Sheriff Tiraspol își întâlnește adversarii și își bucură suporterii în timpul meciurilor de acasă.

În actuala ediție a Cupei Moldovei Sheriff a avut următorul parcurs:

- În optimile de finală, au învins echipa Speranța din Drochia cu scorul de 6-0. Golurile au fost marcate de Ankudinov (minutul 9), Botos (minutele 18 și 40), Ambri (minutul 26, din penalty), Hatman (minutul 55) și Ignatov (minutul 66).

- În sferturile de finală, tur, au învins echipa Dacia Buiucani cu scorul de 3-0. Golurile au fost marcate de M. Lopez (minutele 41 și 45) și Origbaajo (minutul 69).

- În sferturile de finală, retur, au învins echipa Dacia Buiucani cu scorul de 3-1. Golurile au fost marcate de Origbaajo (minutul 25), Akanbi (minutul 54) și Dumbrava (minutul 63) pentru Dacia Buiucani, respectiv M. Lopez (minutul 90) pentru Sheriff.

- În semifinale, tur, au învins echipa Petrocub cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de Tapsoba (minutul 26) și Origbaajo (minutul 71).

- În semifinale, retur, au învins echipa Petrocub cu scorul de 1-0. Golul a fost marcat de Tapsoba (minutul 47).