Vicecampioana Petrocub a primit medaliile de argint ale Super Ligii

24 mai 2023 de Victor Daghi

FC Petrocub a încheiat pe locul doi sezonul 2022/23 în Super Liga și va reprezenta țara noastră în Europa Conference League. Marți seara, echipa din Hîncești a fost premiată de forul fotbalistic cu medalii și o cupă pentru locul secund în campionat. Federația Moldovenească de Fotbal a fost reprezentată de către secretarul general, Serghei Butelschi, și directorul competiții al FMF, Petru Soltanici.

Vă prezentăm lotul echipei Petrocub Hîncești: Cristian Avram, Nicolai Cebotari, Victor Mudrac, Sergiu Platica, Artiom Rozgoniuc, Ion Jardan, Victor Bogaciuc, Marius Iosipoi, Maxim Potîrniche, Maxim Cojocaru, Ioan-Călin Revenco, Vladimir Ambros, Teodor Lungu, Mihail Lupan, Nicky Cleșcenco, Corneliu Cotogoi, Alexandru Bejan, Artem Fedorov, Tudor Butucel, Constantin Sandu, Cristian Axenti, Ianuș Jaman și Daniel Vîrlan. Antrenor principal - Ivan Tabanov, antrenor secund - Alexei Savinov, antrenor de portari - Denis Romanenco, preparator fizic - Marcel Reșitca, physio - Ștefan Botezatu, medic - Adrian Mihaluța, administrator - Valerii Plujnic.

Petrocub Hîncești a terminat prima fază a Super Ligii pe locul 2, cu 27 de puncte, la 6 puncte în spatele Sheriff-ului. În faza secundă, formația din Hîncești a luptat pentru titlu până în ultima etapă, mulțumindu-se până la urmă cu locul 2, adunând cu 3 puncte mai puțin decât campioana Sheriff. În ultimele trei sezoane, formația pregătită de Ivan Tabanov s-a clasat de fiecare dată pe locul 2.