Presa. Moldova a câștigat Chișinău Media Cup 2023

20 mai 2023 de Sandu Grecu

Selecționata mass-media din Moldova a devenit învingătoarea turneului internațional de fotbal Chișinău Media Cup 2023. Echipa noastră a învins în finală formația din România cu 3-1. Locul 3 le-a revenit polonezilor, pe care Naționala Moldovei îi va întâlni în preliminariile Campionatului European exact peste o lună, pe 20 iunie, la Chișinău.

Federația Moldovenească de Fotbal a fost partenerul competiției. La meciurile finale a fost prezent și președintele FMF, Leonid Oleinicenco. Medaliile pentru învingători au fost înmânate de către secretarul general FMF, Serghei Butelschi.

În turneul de ziariști au concurat echipe din 5 țări: Moldova, România, Polonia, Armenia, Israel și o echipă unificată a Africii. Partidele s-au disputat pe Arena FMF din Parcul „La Izvor” al capitalei.

Reamintim că de-a lungul timpului echipa cronicarilor sportivi din Moldova a câștigat mai multe turnee internaționale prestigioase, printre care se află și Jocurile Olimpice pentru mass-media.