Asistenți: Tudor BOLOGA și Igor REABOCULI

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Nichita MOȚPAN, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 14.Federico NSUE NGUEMA, 17.Serghei MIȘCOV, 21.Petru NEAGU, 22.Andrei RUSNAC (c), 24.Serafim COJOCARI, 31.Da Silva Taira Welington MATSUKICHI, 44.Denis FURTUNA

Rezerve: 1.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO, 9.Vadim YAKOVLEV, 11. Daniel DANU, 18.Nichita CAMBURA

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Sfîntul Gheorghe: 22.Victor STRAISTARI, 4.Eduardo DE SOUSA SANTOS, 8.Daniel LISU, 9.Theocharis POZATZIDIS, 15.Maxmillian Ugochukwu IHEKUNA, 17.Petru OJOG, 24.Cedric NGAH (c), 37.Dan PUȘCAȘ, 48.Keinus BUNGA, 66.Ion BORȘ, 99.Calin CALAIDJOGLU

Rezerve: 16.Valeriu BUTUCEL, 3.Mihail ȘTEFAN, 7.Alexandr SUVOROV, 10.Marin CĂRUNTU, 19.Serghei SVINARENCO, 21.Vadim PAIRELI, 26.Yaniv EDERY, 28.Vitalie GUȚU, 88.Ruslan CHELARI

Antrenor: Nicolai MANDRÎCENCO

CSF Bălți și Sfîntul Gheorghe Suruceni se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în manșa a doua a semifinalelor Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23. Partida de la stadionul Municipal din Bălți va fi transmisă de platforma media  ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

Intrarea la meci va fi liberă. Biletele se vor da GRATIS la intrare.

În meciul tur, "sfinții" au învins cu 1-0.

Câștigătoarea dublei confruntări va juca în finală cu învingătoarea dintre Sheriff Tiraspol și Petrocub Hîncești. Finala va avea loc pe 28 mai, pe stadionul Municipal din Hîncești.

Jocul va fi arbitrat de către Denis Ivlev din Briceni. El va fi ajutat de asistenții Tudor Bologa (Chișinău), Igor Reaboculi, și al patrulea oficial Stanislav Leu. Observator de arbitri FMF a fost delegat Igor Sivaciov (tustrei, Bender), iar delegat FMF – Vasile Raico (Rîbnița).

Formația bălțeană a început parcursul în noua ediție în optimile de finală, pe 19 octombrie 2022, cu echipa din Liga 2, FC Stăuceni. Echipa antrenată de Veaceslav Rusnac s-a impus cu 4-0, iar golurile au fost marcate de Daniel Danu, Andrei Rusnac-2 și Serghei Mișcov.

În sferturi, formația de la nordul Moldovei a trecut de Univer Oguzsport Comrat, cu scorul general 9-1. În tur, la Bălți, CSF-ul s-a impus cu 5-0, datorită golurilor marcate de Serafim Cojocari (min. 4), Nichita Moțpan (32), Zotsara Randriambololona (43), Da Silva Taira Welington Matsukichi (45) și Vadim Yakovlev (76). Iar în retur, a fost 4-1, iar golurile au fost marcate de Chinaza Miracle Nwautobo (61), Petru Neagu (74, 86), Serghei Mișcov (82), respectiv, Veaceslav Dobrioglo (44).

De partea cealaltă, Sfîntul Gheorghe a intrat în posesia acestui prestigios trofeu, în anul 2021, când a învins-o în finală pe Sheriff, 0-0, 3-2 la penalty. Este interesant faptul că formația din Suruceni a jucat în ultimele 4 finale.

„Sfinții” au început parcursul în noua ediție în optimile de finală, pe 18 octombrie 2022, cu formația din Liga 2, CSF La Familia Bender. Echipa antrenată de Nicolai Mandrîcenco și Stanislav Luca s-a impus cu 5-0 în prelungiri, iar golurile au fost marcate de Theocharis Pozatzidis-2, Keinus Bunga-2 și Petru Ojog.

În continuare, în sferturi, echipa din Suruceni a învins cu greu Zimbru, 0-0 în tur, 3-3, 7-6 la penalty-uri în retur. "Sfînții" au condus de trei ori pe parcursul întâlnirii, dar "galben-verzii" au egalat scorul de fiecare dată, cu mențiunea că Zimbru a jucat în inferioritate numerică din minutul 12, după eliminarea portarului grec Nikolaos Giannakopolos. Golurile au fost marcate de Marin Căruntu (4, 63), Calin Calaidjoglu (45), respectiv, Denys Dedechko (33, 55) și Emmanuel Chinemerem Alaribe (87).  Soarta calificării s-a decis în urma loviturilor de departajare și aici biletul norocos l-a tras echipa din Suruceni, care s-a impus într-un final cu scorul general 10-9!

Cele două formații s-au întâlnit de 8 ori în partide de campionat. Sfîntul Gheorghe s-a impus în 3 meciuri, bălțenii - în 2, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate. Golaverajul 9-8 este favorabil clubului de la nordul Moldovei.

Pe 25 iulie 2021, meciul jucat la stadionul Zimbru (terenul 2) s-a terminat la egalitate, 1-1. Ucraineanul Serhii Molochko a deschis scorul în minutul 9, iar nigerianul Maxmillian Ihekuna a egalat la unu în minutul 24. CSF Bălți a irosit o ocazie bună de a înscrie golul victoriei în minutul 26, când argentinianul Alvaro Bely Medina a ratat un penalty.

În continuare, pe 17 septembrie 2021, la Bălți, s-au impus “sfinții” cu 2-1. Golurile au fost marcate de Victor Stînă, Ilie Damașcan, respectiv, Denis Furtuna, din penalty.

Al treilea meci direct a avut loc pe 5 noiembrie 2021, la stadionul Zimbru (terenul 2) din Chișinău. Din nou s-a impus echipa din Suruceni, cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Eugeniu Slivca.

Pe 17 aprilie 2022, la Bălți, echipele au terminat la egalitate, 0-0.

În actuala stagiune, pe 4 septembrie 2022, la stadionul Zimbru 2 din Chișinău, bălțenii s-au impus cu 2-1, iar golurile au fost marcate de Vadim Gulceac și Daniel Danu, respectiv, Vadim Paireli.

Pe 28 octombrie 2022, la Bălți, gazdele au învins cu un neverosimil 4-0, datorită reușitelor lui Da Silva Taira Welington Matsukichi, Chinaza Miracle Nwautobo, Serafim Cojocari și Serghei Mișcov.

Pe 17 martie 2023, la stadionul Zimbru, teren sintetic, meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar golurile au fost marcate de Vadim Paireli, respectiv, Theocharis Pozatzidis (autogol).

Ultimul duel direct a avut loc pe 29 aprilie 2023, la Bălți. "Sfinții" s-au impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate de Cedric Ngah și Theocharis Pozatzidis.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.