Asistenți: Anatolie BASIUL și Victor LUCHIȚA

Sheriff: 40.Razak ABALORA, 4.Munashe GARANANGA, 6.Stjepan RADELJIC, 8.Mouhamed DIOP, 14.Amine TALAL (c), 16.Keston JULIEN, 18.Moussa KYABOU, 19.Bubacarr TAMBEDOU, 20.Armel ZOHOURI, 30.Abdoul TAPSOBA, 61.Rasheed AKANBI

Rezerve: 1.Dumitru CELEADNIC, 35.Maksym KOVAL, 2.Patrick KPOZO, 9.Michael LOPEZ, 10.Cedric BADOLO, 11.RICARDINHO, 12.Abdoul MOUMOUNI, 22.Christ BEKALE,  29.Danila IGNATOV, 42.Renan GUEDES, 99.Ismaila ORIGBAAJO

Antrenor: Roberto BORDIN

CSF Bălți: 16.Stanislav NAMAȘCO, 2.Alvaro BELY MEDINA (c), 6.Nathanael BONGO MBOUROU, 7.Nichita MOȚPAN, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Zotsara RANDRIAMBOLOLONA, 11. Daniel DANU, 14.Federico NSUE NGUEMA, 21.Petru NEAGU, 31.Da Silva Taira Welington MATSUKICHI, 44.Denis FURTUNA

Rezerve: 16.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO, 17.Serghei MIȘCOV, 19.Chinaza Miracle NWAUTOBO

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Sheriff Tiraspol și CSF Bălți se întâlnesc astăzi, de la ora 16:00, în ultimul meci al etapei 1 a fazei secunde a Super Ligii. Partida de la stadionul Sheriff din Tiraspol, Arena Mică, va fi transmisă de platforma media ligatv.md.

Jocul va fi arbitrat de către Andrei Breguța. El va fi ajutat de asistenții Anatolie Basiul (ambii, Chișinău), Victor Luchița (Ialoveni), și al patrulea oficial Veaceslav Banari (Căușeni). Observator de arbitri FMF a fost delegat Valeriu Robu (Chișinău), iar delegat FMF – Serghei Ursul (s. Tocmagiu).

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de patru ori în ediția 2021/22 și de două ori în ediția 2022/23.

În prima etapă a ediției 2021/22, la Tiraspol, debutanta CSF Bălți a obținut victoria cu 1-0, acest rezultat fiind cea mai mare surpriză a sezonului. Unicul gol al meciului a fost marcat de atacantul nigerian Emmanuel Chinemerem Alaribe în minutul 19, iar eroul partidei a devenit portarul de doar 17 ani al bălțenilor, Artur Nazarciuc, aflat la debutul său la CSF Bălți și în elita fotbalului moldovenesc.

Pe 28 august 2021, la Bălți, campioana și-a luat revanșa, câștigând cu 2-0. Golurile au fost marcate de Momo Yansane și Nadrey Ange Stephane Dago.

În etapa a XV-a care a avut loc pe 23 octombrie 2021, la Tiraspol, campioana din nou s-a impus cu 2-0, iar golurile au fost marcate de Basir Abdul Khalid și Adama Traore.

Pe 3 aprilie 2022, la Bălți, "galben-negrii" au surclasat echipa din nordul țării cu 3-0, goluriile fiind marcate de Momo Yansane în minutul 8, Cédric Badolo în minutul 10 și de José Vitor Rodrigues Da Silva Dos Santos în minutul 90+2.

În actuala stagiune, cele două echipe s-au întâlnit pe 21 august 2022, la Bălți, unde Sheriff s-a impus cu 3-0, iar golurile au fost marcate de Steve Ambri, Kay Sheku Tejan și Ioannis Foivos Botos.

Cel mai recent duel a avut loc pe 16 octombrie 2022, la Tiraspol, și din nou campioana a câștigat, cu 2-1, datorită reușitelor lui Rasheed Akanbi (26), Gaby Kiki (80), respectiv, Zotsara Randriambololona (90).

Sheriff a terminat pe primul loc prima fază a Super Ligii. Echipa tiraspoleană a obținut 10 victorii și 3 remize și a cedat într-un meci. De partea cealaltă, CSF Bălți s-a clasat pe locul 6: 5 victorii, 2 egalități și 7 înfrângeri.

Apărătorul camerunez al campioanei, Gaby Kiki este suspendat pentru meciul de azi, pentru cumul de cartonașe galbene.

De partea cealaltă, nu au drept de joc mijlocașii Andrei Rusnac și Serafim Cojocari, ambii pentru cumul de cartonașe galbene.

Rasheed Akanbi de la Sheriff conduce în clasamentul golgheterilor, cu 6 reușite, împreună cu Alexandru Dedov (Zimbru).

După meciul cu CSF Bălți, pentru trupa lui Roberto Bordin urmează returul din optimile Europa Conference League, cu OGC Nice (în tur 0-1), pe Grand Stade de Nice. Partida este programată pentru 16 martie, de la ora 22:00.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.