Blănuță, pasă de gol la debutul ca titular la Craiova

04 mar 2023 de Reporter FMF

Internaționalul moldovean Vladislav Blănuță a fost astăzi, în premieră, titular la FCU Craiova, în etapa a 29-a a campionatului României. Atacantul nostru a pasat decisiv la golul de 1-0 marcat de Ganea în minutul 45. Blănuță a fost schimbat în minutul 61. Echipa sa a învins acasă formația FC Botoșani cu 1-0 și se clasează pe locul 7 cu 40 de puncte.

Vă reamintim că atacantul moldovean în vârstă de 21 de ani, născut la Hîncești, s-a transferat la FCU Craiova în septembrie 2022, sub formă de împrumut de la gruparea italiană Pescara. Blănuță a marcat un singur gol până acum pentru formația craioveană, în meciul cu Universitatea Cluj (5-0) din etapa a 24-a a Superligii. Blănuță a intrat atunci pe teren în minutul 70 și a stabilit scorul final în minutul 90.

Vladislav Blănuță este fiul selecționerului Naționalei feminine, Eduard Blănuță. În ultima campanie preliminară pentru Campionatul European Under 21 el a jucat pentru Naționala Moldovei 6 meciuri și a marcat 3 goluri.