Asociații Raionale

Memorialul "Mihai Pascaru"

20 feb 2023 de Victor Daghi

Echipa regiunii Frumușica a câștigat campionatul deschis la minifotbal al comunei Sărata Galbenă, raionul Hîncești, organizat în memoria antrenorului din localitate, Mihai Pascaru. Pe locurile 2 și 3 s-au clasat echipele din Hîncești și Șleahul Vechi.

La competiție, care s-a desfășurat în lunile ianuarie-februarie, au participat 6 echipe, 5 dintre care au fost alcătuite din locuitorii comunei Sărata Galbenă.

Cel mai bun jucător al turneului a fost desemnat Ruslan Bînzaru (Frumușica), portar – Ion Tintiuc (Șleahul Vechi), fundaș - Cristi Taras (Șleahul Vechi), mijlocaș - Sandu Bunduchi (Hîncești), iar golgheter – Valeriu Burac (Veterani). Cel mai tânăr jucător - Adrian Obleac (echipa U15), cel mai vârstnic – Leonid Pascaru (Veteranii), iar cu un premiu special s-a ales Igor Pascaru (Șleahul Vechi).

La ceremonia de premiere, alături de familia regretatului Mihai Pascaru, au participat Mihai Lozovoi, primarul comunei Sărata Galbenă, Leonid Pascaru, președintele ATF Hâncești, Igor Lelenco, sponsorul turneului. FMF a fost reprezentată de către Vadim Șargarovschi, șef al Serviciului Control Intern, și Vladislav Cebotari, inspector federal.

Campionatul la minifotbal al comunei Sărata Galbenă se organizează începând cu anii ’80 ai secolului trecut. Ultimele 11 ediții, competiția se desfășoară în memoria lui Mihai Pascaru.