Vladislav Blănuță, primul gol al sezonului în România! Vezi reușita internaționalului moldovean

03 feb 2023 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean Vladislav Blănuță a marcat astăzi unul dintre cele cinci goluri ale echipei sale, U Craiova 1948 în meciul cu Universitatea Cluj (5-0) din etapa a 24-a a Superligii din România. Blănuță a intrat pe teren în minutul 70 în locul lui Aurelian Chițu și a stabilit scorul final în minutul 90. Coautor la reușita jucătorului moldovean a fost fostul jucător al echipei Sfîntul Gheorghe Suruceni, Jibril Ibrahim. Datorită acestui succes, U Craiova 1948 a urcat pe locul 9 (din 16 echipe) în clasament, cu 27 de puncte.

Este primul gol al atacantului moldovean pentru U Craiova 1948 în actuala stagiune în cele 5 meciuri jucate.

Vă reamintim că atacantul de 21 de ani născut la Hîncești s-a transferat la U Craiova 1948 pe 4 septembrie 2022, sub formă de împrumut de la gruparea italiană Pescara. El a ajuns în peninsulă în anul 2019, adunând până acum 6 partide la prima echipă a Pescarei. În rest a evoluat pentru formațiile juvenile și de tineret ale clubului Italian.

Vladislav Blănuță este fiul selecționerului Naționalei feminine, Eduard Blănuță. În ultima campanie preliminară pentru Campionatul European Under 21 el a jucat 6 meciuri și a marcat 3 goluri.

Colaj: U Craiova 1948