Cupa Moldovei Moldtelecom 2022/23. Au fost desemnate gazdele sferturilor de finală și data meciurilor

25 oct 2022 de Maria Teeşanu

Astăzi, la Casa Fotbalului, a avut loc tragerea la sorți pentru desemnarea gazdelor meciurilor din sferturile de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom 2022/23.

Vă prezentăm rezultatele tragerii la sorți:
Dacia Buiucani - Sheriff
Milsami - Petrocub
Sf.Gheorghe - Zimbru
CSF Bălți - Univer Oguzsport

Partidele din sferturile de finală și semifinalele se vor juca tur-retur.

Comitetul de Urgență, în baza prevederilor art. 41 al Statutului FMF și al compartimentului nr. 4 al Regulamentului de organizare și funcționare a Comitetului Executiv și a Comitetului de Urgență al FMF, prin unanimitatea voturilor membrilor prezenți, a luat decizia de a transfera disputarea meciurilor Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/2023 după cum urmează:

1/4 de finală (tur) - 04-05.03.2023

1/4 de finală (retur) - 05.04.2023

Semifinale (tur) - 25-26.04.2023

Semifinale (retur) - 03-04.05.2023

Vezi aici rezultatele meciurilor și marcatorii din turul preliminar, 1/32 de finală, 1/16 de finală  și 1/8 de finală ale Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23.

Finala Cupei Moldovei Moldtelecom, ediția 2022/23, va avea loc pe 28 mai 2023. Câștigătoarea va reprezenta Moldova în Europa Conference League de anul viitor.

Deținătoarea în exercițiu a trofeului este formația Sheriff Tiraspol, care a trecut în finala din acest an de Sf.Gheorghe Suruceni, scor 1-0.