Socca. Moldova - Spania 5-0

14 sep 2022 de Victor Daghi

Naționala Moldovei la Socca a învins Spania cu 5-0, într-un meci amical, iar golurile au fost marcate de Dumitru Maga, Dmitri Voloșin, Evgheni Gorodețchi, din penalty, Victor Golovatenco, toate în prima repriză, și Alexandru Onica, în prelungirile meciului.

Moldova - Spania 5-0

Au marcat: Dumitru MAGA (7), Dmitri VOLOȘIN (8), Evgheni GORODEȚCHI (16-penalty), Victor GOLOVATENCO (17), Alexandru ONICA (40+1)

14 septembrie. Budapesta

Arbitri: Norbert MEDVE (Ungaria), Jakub ORLINSKI (Polonia), Kostas KOUTSOGIANNOS (Grecia)

Moldova: 1.Serghei JURIC, 3.Victor NEGARĂ, 4.Victor GOLOVATENCO (c), 5.Vitalie PLĂMĂDEALĂ, 6.Vasile MÎȚA, 7.Alexandru ONICA, 8.Igor ȚÎGÎRLAȘ, 9.Dmitri VOLOȘIN, 10.Evgheni GORODEȚCHI, 11.Vitalie TONU, 12.Ruslan ISTRATI, 14.Dmitri POPOVICI, 15.Sergiu IEPUREANU, 16.Dumitru MAGA, 17.Anatolie CEBOTARI

Antrenor: Sergiu IEPUREANU

Spania: 1.Igor Perez Pajaro, 2.Sergio Leyenda Gonzalez, 3.Juan Jose Gallego Delgado, 4.Eder Gonzalez Mugica, 5.Yassine El Mamoun, 6.Jorge Daniel Guerrini, 7.Daniel Del Campo Ruiz, 8.Imanol Garitano Rosales, 9.Unai Fernandez, 10.Ivan Rodriguez, 11.Omar Ansorena, 12.Javier Saiz (c), 13.Asier Lopez, 14.Israel Ruiz, 15.Ander Fidalgo

Antrenor: Javier Eduardo Saiz

Până acum în grupa D a Campionatului Mondial la Socca s-au disputat următoarele meciuri:

10 septembrie: Georgia – Kenya 5-0 (victorie tehnică), Brazilia - Belgia 3-0

11 septembrie: Moldova - Brazilia 0-1

12 septembrie: Belgia – Georgia 1-0

13 septembrie: Brazilia – Georgia 1-0

14 septembrie: Moldova – Kenya 5-0 (victorie tehnică)

Selecționata din Kenya, care a nimerit în grupa noastră, a renunțat la Mondial, deoarece nu a obținut vizele pentru Ungaria. În meciurile programate cu Kenya adversarele vor obține victorie tehnică (5-0).

În clasament conduce Brazilia, cu 9 puncte. Urmează Belgia, Georgia și Moldova, cu câte 3 puncte.

Cele mai bune 2 echipe din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală.

Programul meciurilor Naționalei Moldovei la Campionatul Mondial:

11 septembrie. Moldova – Brazilia 0-1

14 septembrie. Moldova - Kenya 5-0 (victorie tehnică), Moldova – Spania 5-0 (meci amical)

15 septembrie. Moldova – Belgia. Ora 16.00

16 septembrie. Moldova – Georgia. Ora 14.00

Programul meciurilor, rezultatele partidelor și clasamentele actualizate le găsiți pe site-ul Federației Internaționale de socca.

Toate meciurile Naționalei Moldovei la Socca sunt transmise în direct de site-ul nostru.

Toate meciurile Campionatului Mondial la Socca pot fi văzute în direct pe pagina de Youtube a forului mondial.