Masculin (Naționale)

Ionița, primul gol al sezonului pentru Pisa! Vezi golul marcat de internaționalul moldovean

04 sep 2022 de Victor Daghi

Internaționalul moldovean Artur Ionița a marcat astăzi golul de onoare al echipei sale, Pisa SC în înfrângerea cu 1-2 contra formației FC Sudtirol, din etapa a 4-a a campionatului Italiei, Serie B (a doua divizie valorică). Ionița a deschis scorul în minutul 23, însă adversara a înscris de două ori prin Matteo Rover în min. 35 și 62, în ambele cazuri din penalty. Ionița a fost schimbat în minutul 82 de germanul Idrissa Toure.

Acesta este primul gol marcat de mijlocașul moldovean în cele 4 meciuri jucate în actuala stagiune a Seriei B.

După această victorie, echipa lui Ionița, Pisa SC, cu un singur punct, se situează pe locul 19 în clasamentul Seriei B.

Vă reamintim că Artur Ionița s-a transferat la Pisa SC pe 10 august de la Benevento Calcio și a semnat un contract valabil pe 2 ani, cu opțiunea de prelungire.

Fotbalistul născut la Chișinău joacă în Italia din 2014, primul său club din peninsula Apeninică fiind Hellas Verona (2014-2016, 51 meciuri, 6 goluri).

În Italia, Ionița a mai evoluat pentru Cagliari Calcio (2016-2020, 132 meciuri / 6 goluri) și Benevento Calcio (2020-2022, 78 meciuri / 4 goluri).

De-a lungul carierei, Artur Ionița (32 ani) a mai jucat la Zimbru Chișinău și Iskra-Stal Rîbnița, precum și la formația elvețiană Aarau.

În 2014 și 2019, Artur Ionița a fost ales cel mai bun fotbalist moldovean. Pentru naționala Moldovei evoluează din anul 2008, iar de atunci a jucat în 63 de meciuri și a marcat trei goluri.