Vadim Rață a revenit la FC Voluntari

03 sep 2022 de Reporter FMF

Internaționalul moldovean Vadim Raţă a revenit la echipa de fotbal FC Voluntari de la FCSB, a anunţat, sâmbătă, clubul ilfovean, pe pagina sa de Facebook.

Raţă (29 ani), care pe 12 august pleca la FCSB, a semnat un nou contract, pe o perioadă de 3 ani, cu FC Voluntari.

Internaţionalul moldovean a jucat în 38 de partide în sezonul trecut, fiind golgheterul echipei ilfovene, cu 8 goluri marcate.

La FCSB, Raţă a jucat doar trei meciuri, adunând 106 minute. El a bifat câte 45 de minute cu Chindia (3-2) și FC Hermannstadt (2-2), în Superligă, şi 16 minute cu Viking Stavanger (1-2), în Europa Conference League.

Este interesant că în această seară, de la ora 21:45, FC Voluntari joacă cu Rapid București, iar Rață este titular, alături de alți doi internaționali moldoveni, Igor Armaș și Vitalie Damașcan!

Vadim Raţă s-a născut la 5 mai 1993, în Chişinău. A început să practice fotbalul la CSCT Buiucani, după care a ajuns la Academia lui Sheriff Tiraspol. A jucat la Sheriff, FC Tiraspol, Zaria Bălţi și Speranţa Nisporeni, iar în 2018 a ajuns la Milsami Orhei. Cu Sheriff a devenit dublu campion național (2012 și 2013), iar cu Milsami a câștigat Cupa Moldovei în anul 2018.

În februarie 2019 s-a transferat în România, la Chindia Târgovişte, pentru care a evoluat 89 de partide, a înscris 5 goluri şi a oferit două pase de gol.

În iulie 2021, el a semnat cu FC Voluntari, pentru care a marcat de 9 ori în 47 de jocuri oficiale.

Pentru Naționala Moldovei Vadim Rață a jucat 31 de meciuri și a marcat 1 gol.