Milsami: 1.Emil TÎMBUR, 4.Petru RACU, 5.Vadim DIJINARI, 8.Igor LAMBARSCHI, 11.Mamadou Harouna CAMARA, 15.Radu GÎNSARI, 16.Alexandru ANTONIUC, 17.Alexandr BELOUSOV, 22.Sergiu ISTRATI, 23.Vadim BOLOHAN, 30.Igor BONDARENCO
Rezerve: 13.Victor BUGA, 31.Mihai CIOBAN, 3.Gabriel HOLBAN, 9.Sergiu NAZAR, 10.Gheorghe ANDRONIC, 14.Vitus AMOUGUI, 19.Dan PÎSLA, 21.Vsevolod NIHAEV
Antrenor: Serghei DUBROVIN

Petrocub: 29.Cristian AVRAM, 4.Victor MUDRAC, 9.Vladimir AMBROS, 11.Sergiu PLATICA, 13.Artem FEDOROV, 17.Victor BOGACIUC, 73.Ioan-Călin REVENCO, 90.Ion JARDAN, 94.Corneliu COTOGOI, 97.Marius IOSIPOI, 98.Maxim COJOCARU
Rezerve: 99.Igor MOSTOVEI, 10.Alexandru BEJAN, 21.Maxim POTÎRNICHE, 23.Mihai LUPAN, 24.Ianuș JAMAN, 77.Ruslan BÂNZARU, 80.Alexandru GRAUR
Antrenor: Ivan TABANOV

Milsami Orhei și Petrocub Hîncești se întâlnesc astăzi, de la ora 20:00, în ultimul meci al etapei a III-a a Super Ligii. Partida de la stadionul Complexului Sportiv Raional din Orhei va fi transmisă în direct, gratis, de platforma media ligatv.md, dar și de postul de televiziune Jurnal TV.

În eșalonul superior, cele două echipe au jucat până acum în 24 de partide directe. 9 dintre ele s-au încheiat cu victoria celor de la Milsami, iar în 8 a triumfat Petrocub. Alte 7 meciuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul este favorabil pentru "vulturii roșii": 31-29.

În ediția trecută, echipele s-au întâlnit de patru ori. Pe 25 iulie 2021, la Orhei, meciul s-a încheiat cu victoria formației antrenate de Serghei Dubrovin cu 2-1. Golurile au fost marcate de Jacques Onana (autogol), Radu Gînsari, respectiv, Vadim Gulceac. Pe 17 septembrie 2021, la Hîncești, a fost consemnat un rezultat de egalitate, 1-1. Sergiu Istrati a deschis scorul în minutul 68, iar Vladimir Ambros a marcat golul egalizator 8 minute mai târziu. La Orhei, pe 5 noiembrie 2021, s-a impus Petrocub cu 3-1. Golurile au fost marcate de Mihail Platica, Vladimir Ambros, Vadim Gulceac, respectiv, Sergiu Nazar. În ultimul duel direct, pe 17 aprilie 2022, Petrocub a câștigat cu 1-0 prin golul marcat de Marius Iosipoi.

În Cupa Moldovei, Milsami și Petrocub s-au intâlnit de 3 ori. În semifinalele ediției 2017/18, Milsami s-a impus în prelungiri cu 2-1. Au marcat Igor Bugaev (13), Maxim Antoniuc (120), respectiv, Vladimir Ambros (19-penalty). În acel an, orheienii și-au adjudecat trofeul competiției. Alte două partide au avut loc în sferturile de finală ale stagiunii 2018/19. Milsami a câștigat primul meci cu 2-0 (marcatori Vasile Jardan și Mikhail Platika) și a cedat în retur cu 1-0 (Melachio), calificându-se în semifinală.

De asemenea, ambele formații s-au duelat la Cupa Federației 2020. Petrocub s-a impus cu un categoric 6-0. Vadim Gulceac și-a trecut în cont un hat-trick, iar celelalte goluri au fost marcate de Sergiu Platică, Ilie Damașcan și Alexandru Cebaniuc.

Va fi un duel al echipelor care au reprezentat Moldova în acest sezon al cupelor europene. Milsami a ajuns până în turul doi preliminar al Europa Conference, iar Petrocub chiar până în turul trei.

Alexei Savinov nu va putea conta în partida de astăzi pe mijlocașul Iaser Țurcan, care a suferit o accidentare gravă în meciul cu Sf.Gheorghe.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.