Fotbal pe plajă. Campionatului Moldovei a ajuns la faza play-off. Vezi perechile din sferturile de finală

26 iun 2022 de Ion Buga

Campionatului Moldovei de fotbal pe plajă a ajuns la faza play-off. Aseară, s-au disputat meciurile ultimei etape din sezonul regulat, în urma cărora au fost desemnate perechile sferturilor de finală. Nistru Chișinău a devenit câștigătoarea sezonului regulat, obținând victorii în toate meciurile disputate.

Etapa 7
CS Ialoveni - BSC Nistru 1-10
Au marcat: Dumitraș Rusu (6), respectiv Leonid Podlesnov (2, 19, 22, 33), Andrei Negara (20, 28, 30), Nicolae Ignat (21), Alexandru Eremia (22), Constantin Gurjui (34)

Next - FC Olimpic 4-9
Au marcat: Cristian Munteanu (1, 11), Cristian Mișota (5), Roman Lupașcu (36), respectiv Ion Ursu (6, 17), Mihai Țurcanu (18), Serghei Ivanov (25, 30), Victor Onica (27), Gheorghe Ciobanu (31), Aristian Ciobanu (31), Ștefan Donțu (35)

FC Ghidighici - Sportul Studențesc ULIM 3-3, 4-3 după prelungiri
Au marcat: Victor Iordachi (20, 30), Alexandru Sîrghi (29), Aurel Boaghi (38), respectiv Andrei Iloian (23), Grigore Dabija (35-autogol), Eugeniu Borovschi (35-penalty)

FC Budești - FC Tinerețea 6-6, 7-6 la penalty
Au marcat: Mihai Batîru (1, 5, 14, 27, 33), Toader Vieru (13), respectiv Dan Covali (4, 27, 28), Alexandru Vremea (29), Andrei Prepelița (34, 35)

8NEXT7000722 - 730

Clasamentul golgheterilor este condus de Leonid Podlesnov (BSC Nistru) cu 21 de reușite. El este urmat de Viorel Purcică (CS Ialoveni) - 18 goluri și de colegul său, Andrei Negara - 17 goluri.

Faza-play off va începe cu sferturile de finală, meciurile fiind programate pe 4, 6 și 8 august:
Nistru - Next
Ghidighici - Olimpic
Sport Studențesc - ULIM - Ialoveni
Tinerețea - Budești

În semifinale se califică echipa care va obține 2 victorii în fiecare pereche. Penultimul act al campionatului este programat în perioada 11-14 august, iar meciurile finale vor avea loc între 18 și 21 august.

Sezonul de fotbal pe plajă va continua cu Cupa Moldovei, partidele fiind programate între 9 și 23 iulie.

Toate meciurile din cadrul competițiilor de fotbal pe plajă au loc în pe Arena din parcul La Izvor al capitalei. Invităm în tribunele stadionului toți amatorii fotbalului! Intrarea este liberă!