Asistenți: Denis OALĂ și Dumitru CIOBANU

FC Florești: 1.Denis MACOGONENCO, 4.Ivan VOROPAI, 9.Andrei COBEȚ, 15.Hamed FONDIKOU, 17.Ion DANILOV, 19.Denis MACALICI, 23.Constantin MANDRÎCENCO, 25.Igor BONDARENCO, 29.Ifechukwu Okechukwu AMOBI, 30.Sandu MATEESCU, 99.Vladimir GHINAITIS

Rezerve: 12.Anton COVAL, 13.Vladislav LIHAREV, 5.Nicolai BACALOV, 10.Grigore COȘCODAN, 22.Laurențiu CHIȚANU, 28.Daniel LISU

Antrenor: Iuri GROȘEV

Dinamo-Auto: 1.Cristian APOSTOLACHI, 2.Valeriu GAIU, 4.Andrei NOVICOV, 5.Igor CHIPERI, 6.Artiom BILINSCHII, 8.Orkhan GURBANLI, 9.Octavian BULAT, 14.Alexandru STARÎȘ, 19.Maxim MIHALIOV, 21.Dan PUȘCAȘ, 22.Marin CĂRUNTU

Rezerve: 16.Maxim BARDÎȘ, 10.Vadim CEMÎRTAN, 17.Alexandr CUZMENCO, 18.Maxim BLAJCHIN, 23.Vladislav BOICO, 26.Abdula GENAEV, 27.Marius MANOLE, 30.Serghei GAFINA

Antrenor: Igor DOBROVOLSKI

FC Florești și Dinamo-Auto Tiraspol se întâlnesc astăzi, de la ora 13:00, în cel de-al treilea meci al etapei a XVII-a a Diviziei Naționale. Partida de la stadionul orășenesc din Bender va fi transmisă în direct de postul de televiziune Moldova 2.  De asemenea, jocul va fi retransmis de site-ul nostru, pagina de Facebook Divizia Națională și portalul Moldfootball.

Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a stabilit noi măsuri de sănătate publică pentru limitarea răspândirii infecției COVID-19 în cadrul evenimentelor publice desfășurate în aer liber.

Cele două formații s-au întâlnit de 6 ori în Divizia Națională. Dinamo-Auto a obținut 5 victorii, iar FC Florești – 1. Golaverajul este favorabil dinamoviștilor, 13-6.

În ediția trecută, „automobiliștii” au obținut 3 victorii, iar FC Florești – 1.

Este interesant că victoria echipei FC Florești cu 4-1 în meciul cu Dinamo-Auto din etapa a 28-a a ediției 2020/21 este cel mai categoric succes al formației de la nordul Moldovei în Divizia Națională.

În actuala ediție, echipele s-au întâlnit de două ori.

Pe 24 iulie 2021, la Bender, Dinamo-Auto s-a impus cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Andrei Novicov în minutul 47.

Iar pe 18 septembrie 2021, la Ternovca, din nou au câștigat dinamoviștii, cu același scor 1-0, iar Maxim Mihaliov a marcat golul victoriei în minutul 63, din penalty. Același Mihaliov a ratat un alt penalty, în minutul 79.

Lanterna roșie a campionatului a pierdut toate cele 16 meciuri de până acum. Ultima dată FC Florești a câștigat un joc în campionat pe 23 mai 2021, 3-1 cu Zimbru.

Echipa antrenată de Iuri Groșev are cel mai slab atac (doar 10 goluri marcate) și cea mai slabă apărare (48 de goluri primite).

FC Florești va putea conta în acest meci pe serviciile apărătorului Ion Danilov, care a fost suspendat în etapa trecută pentru cumul de cartonașe galbene.

De partea cealaltă, Dinamo-Auto a fost învnsă de Sfîntul Gheorghe cu 1-0 în ultima etapă. În clasament, formația din Tiraspol, cu 17 puncte, se situează pe locul 6.

Mijlocașul Artiom Bilinschii poate juca astăzi, după ce a fost suspendat în etapa trecută.