Divizia A. Rezultatele meciurilor jucate astăzi în etapa a doua

07 aug 2021 de Victor Daghi

În etapa a doua din Divizia A, astăzi s-au disputat 5 meciuri. Sporting Trestieni este unica echipă, care a câștigat a doua partidă consecutiv și conduce acum în clasamentul eșalonului secund. Formația antrenată de Marian Ciobanu a învins Dacia Buiucani cu 1-0, iar Constantin Iavorschi a marcat golul victoriei în penultimul minut de joc. De remarcat și faptul că Sporting a evoluat în inferioritate numerică în ultimul sfert de oră, din teren fiind eliminat fundașul Petru Mandiș, pentru al doilea cartonaș galben. Un meci interzis cardiacilor s-a jucat la Rîbnița dintre Iskra din localitate și Speranța Drochia. Formația de la nordul Moldovei a deschis scorul, însă Iskra a întors rezultatul și a condus la un moment dat cu 2-1 și apoi cu 3-2. Golul marcat de Eduard Zaplitnîi în ultimul minut de joc a adus primul punct în campionat pentru Speranța. Atacantul gazdelor Egor Cegurco și-a trecut în cont o “dublă” și cu 3 goluri, conduce în clasamentul golgheterilor, împreună cu Chiril Arama de la FCM Ungheni.

Vă prezentăm rezultatele partidelor și marcatorii golurilor:

FCM Ungheni – Olimp Comrat 2-3 (Chiril Arama 19, 79 / Chirill Bargan 56, Artiom Piron 67, Dmitri Calaraș 90+1)

FC Cahul-2005 – Spartanii Selemet 0-2 (Octavian Onofrei 55, 80-penalty)

Sporting Trestieni – Dacia Buiucani Chișinău 1-0 (Constantin Iavorschi 89)

Iskra Rîbnița – Speranța Drochia 3-3 (Egor Cegurco 42, 66, Daniel Caras 56-autogol / Mihai Țurcan 25-penalty, Ion Laevschi 59, Eduard Zaplitnîi 90)

Victoria Chișinău – Real Succes Chișinău 4-0 (Ghenadie Orbu 22, Marin Stan 32, Sandu Bivol 68, Oleg Molla 76)

Meciul FC Sucleia – Sheriff-2 Tiraspol a fost transferat.

Clasamentul la zi

Transmisiunile în direct ale tuturor meciurilor Diviziei A 2021/22 și rezumatele video sunt accesibile pe site-ul Eleven Sports.

Etapa următoare va avea loc după următorul program:

13 august: Dacia Buiucani – Iskra, Olimp – FC Cahul-2005

14 august: Sheriff-2 – FCM Ungheni, Real Succes – FC Sucleia, Speranța – Victoria, Spartanii - Sporting

Toate meciurile vor începe la ora 18:00.

Jucătorii Sportingului la finalul meciului cu Dacia Buiucani. Foto: Ruslan SAACHIAN