LIVE. Campionatul European de fotbal pe plajă. Ziua 5

01 aug 2021 de Victor Daghi

Ora 19:37

Are loc ceremonia de premiere! Ruslan Istrati a fost desemnat cel mai bun portar al turneului! Andrei Negara a devenit cel mai bun jucător al turneului! Câștigătoarea și echipele premiante au primit cupe și cadouri din partea organizatorilor. La ceremonia de premiere participă Leonid Oleinicenco, președintele FMF, Eduard Crețu, președintele Federației sportive de fotbal pe plajă, oficiali de la Federația internațională a fotbalului pe plajă.

Ora 19:30

Final de meci! Moldova - Estonia 4-1! Moment superb pentru fotbalul de plajă din Republica Moldova! Echipa națională a devenit în premieră câștigătoarea unei competiții europene!

Ora 19:28

GOOOOOOOOOOL Moldova! 4-1! În min. 34, înscrie Nicolae Ignat direct din lovitură liberă!

Ora 19:25

Edwin Stuf reduce din handicap în min. 32. Moldova - Estonia 3-1

Ora 19:10

S-a încheiat a doua repriză. Moldova conduce cu 3-0 și este la 12 minute distanță de câștigarea competiției de la Chișinău!

Ora 19:07

GOOOOOOL Moldova! 3-0! În min. 22, Grigore Cojocari reia din prima în poartă cu o execuție de mare maestru!

Ora 19:02

GOOOOL Moldova! 2-0! În min. 20, portarul nostru Ruslan Istrati a trimis puternic de la propria poartă direct în vinclu

Ora 18:52

Președintele FMF, Leonid Oleinicenco, și președintele onorific al FMF, Pavel Cebanu, urmăresc împreună finala

Ora 18:47

Naționala Moldovei intră în avantaj la cabine! 1-0! Golul lui Nicolae Ignat este unicul în primele 12 minute de joc.

Ora 18:44

Atmosferă superbă la Arena de fotbal pe plajă! Spectatorii susțin frenetic echipa noastră!

Ora 18:37

GOOOL Moldova! Nicolae Ignat a deschis scorul în minutul 5, cu o execuție fantastică de la mare distanță!

Ora 18:20

Finala

Moldova - Estonia

Componențele echipelor

Moldova: 12.Ruslan Istrati, 3.Grigore Cojocari, 5.Andrei Negara, 8.Dumitru Graur, 15.Leonid Podlesnov

Rezerve: 1.Alexei Capsamun, 4.Alexandr Arefiev, 6.Valeriu Gurgurov, 7.Stanislav Pușcă, 9.Constantin Gurjui, 11.Nicolae Ignat, 13.Alexandru Eremia

Antrenor: Ruslan Pernai

Estonia: 12.Kaspar Kotter, 8.Kristian Marmor, 15.Rauno Nommiko, 17.Indrek Palm, 18.Argo Alavali

Rezerve: 1.Rauno Rahnik, 7.Ervin Stuf, 10.Henry Remmelgas, 14.Edwin Stuf, 16.Kevin Sooaluste

Antrenor: Aleksei Galkin

Arbitru: Roman Borisov (Rusia), al doilea arbitru: Eduards Borisevics (Letonia), al treilea arbitru: Laurynas Arzuolaitis (Lituania), timekeeper: Matthieu Dor (Franța)

Ora 18:18

Atmosferă incendiară la Arena de fotbal pe plajă înainte de Finală!

Ora 18:15

Final de meci. Cehia - Kazahstan 1-5. Au marcat Daniel Vales, respectiv, Igor Demeshko, Roman Bogdanov, Askar Azhikenov-2, Zhandos Kazybekov. Kazahstan a terminat pe locul 3, iar Cehia - 4.

Ora 17:54

S-a încheiat repriza a doua. Kazahii conduc cu 4-1, iar în mitanul secund golurile au fost marcate de Roman Bogdanov, Askar Azhikenov, Zhandos Kazybekov, respectiv, Daniel Vales

Ora 17:32

Naționala Kazahstanului intră în avantaj la cabine! 1-0! A marcat Igor Demeshko

Ora 17:00

Meci pentru locul 3

Cehia - Kazahstan

Cehia: 1.Lukas Karpisek, 7.Miloslav Klima, 11.Andy Kortvelyesi, 14.Filip Vyhnal, 17.Tomas Hurab

Rezerve: 18.Jan Bartl, 6.Jakub Pekarek, 9.Daniel Vales, 10.Lukas Trampota, 15.Filip Jerabek, 18.Jan Bartl, 19.Dominik Andrle, 22.Marek Borovicka

Antrenor: Martin Dlouhy

Kazahstan: 1.Viktor Chornyy, 8.Igor Demeshko, 11.Timur Yershin, 14.Dmitriy Perevyortov, 15.Rustam Makazhanov

Rezerve: 4.Abylay Yeraly, 5.Zhandos Kazybekov, 7.Roman Bogdanov, 10.Askar Azhikenov, 16.Vsevolod Gavrilov, 18.Vitaliy Tyulpa

Antrenor: Bulat Alyonov

Arbitru: Oleg Cebotari, al doilea arbitru: Octavian Cepoi (ambii, Moldova), al treilea arbitru: Ozcan Sultanoglu (Turcia), timekeeper: Ago Kartmann (Estonia)

Ora 16:58

Final de meci. Slovacia - Grecia 2-7. Au marcat Michal Kanyai, Robert Husty, respectiv, Andreas Katsoulis-3, Dimitrios Mikelatos, Andreas Sofoulis-2, Stavros Rizos. Grecia s-a clasat pe locul 5, iar Slovacia - 6.

Ora 16:36

S-a încheiat a doua repriză. Grecia continuă să conducă, cu 4-2, în mitanul secund golurile fiind marcate de Andreas Sofoulis, respectiv, Michal Kanyai și Robert Husty

Ora 16:16

S-a încheiat prima repriză. Grecia conduce cu 3-0, iar golurile au fost marcate de Andreas Katsoulis-2 și Dimitrios Mikelatos

Ora 15:36

Meci pentru locul 5

Slovacia - Grecia

Slovacia: 1.Martin Varga, 2.Pavol Volkay, 6.Eduard Topor, 7.David Carnogursky, 14.Roman Letko

Rezerve: 12.Peter Tarr, 8.Matej Smalik, 9.Marian Drahos, 10.Robert Grey, 11.Radovan Lipovsky, 13.Michal Kanyai, 17.Robert Husty

Antrenor: Michal Ivan

Grecia: 1.Aristeidis Thomas, 6.Spyridon Gkritzalis, 8.Michail Lympousis, 9.Dimitrios Mikelatos, 11.Ioannis Tzortzis

Rezerve: 12.Dimitrios Nikolaou, 2.Stavros Rizos, 3.Andreas Sofoulis, 4.Theodoros Karmokolias, 5.Georgios Karakasis, 7.Andreas Katsoulis, 10.Theofilos Triantafyllidis

Antrenor: Stefanos Soilemes

Arbitru: Vladimir Tashkov (Bulgaria), al doilea arbitru: Laurynas Arzuolaitis (Lituania), al treilea arbitru: Roman Borisov (Rusia), timekeeper: Piotr Stoianov (Moldova)

Ora 15.35

Final de meci. Lituania - Bulgaria 6-1. Au marcat Vasilij Novickov, Aleksandr Lebedev, Arnas Levonauskas-2, Elvinas Navickas, Tsvetelin Nedev (autogol), respectiv, Filip Filipov. Astfel, Lituania s-a clasat pe locul 7 și este a șaptea echipă calificată la turneul de promovare în eșalonul superior (stațiunea Figuiera Da Foz Portugalia, în perioada 9-12 septembrie). Bulgaria a terminat competiția de la Chișinău pe locul 8.

Ora 15:08

S-a încheiat repriza a doua. Lituania conduce cu 5-0, Arnas Levonauskas și Elvinas Navickas au punctat în mitanul secund

Ora 14:52

În pauza dintre reprize publicul este delectat cu dansuri moderne de frumoasele domnișoare de la trupa Black and White

Ora 14:48

Naționala Lituaniei intră în avantaj la cabine! 3-0! Au marcat Vasilij Novickov, Aleksandr Lebedev și Arnas Levonauskas

Ora 14:12

Meci pentru locul 7

Lituania - Bulgaria

Lituania: 1.Modestas Petrauskas, 5.Aivaras Meskinis, 7.Paulius Giedraitis, 10.Aleksandr Lebedev, 13.Pavelas Smolkovas

Rezerve: 8.Elvinas Navickas, 11.Vasilij Novickov, 16.Lukas Drasutis, 19.Arnas Levonauskas

Antrenor: Sahib Mammadov

Bulgaria:  12.Radosvet Hristov, 5.Zhivko Parashkevov, 8.Martin Nestorov, 9.Filip Filipov, 10.Tseno Lozanov

Rezerve: 1.Kostadin Ivanov, 2.Georgi Tuzakov, 3.Radoslav Vlashev, 4.Stanko Yovchev, 6.Tsvetelin Nedev, 7.Martin Nedkov, 11.Kostadin Merazchiev

Antrenor: Georgi Savov

Arbitru: Matthieu Dor (Franța), al doilea arbitru: Ago Kartmann (Estonia), al treilea arbitru: Eduards Borisevics (Letonia), timekeeper: Oleg Cebotari (Moldova)

!!! Câștigătoarea meciului va deveni a șaptea echipă care se va califica la turneul de promovare în eșalonul superior (stațiunea Figuiera Da Foz Portugalia, în perioada 9-12 septembrie).

Ora 14.10

România a câștigat meciul cu 1-0 grație golului marcat de Petru-Mihai Voica îm min. 26! Astfel, România s-a clasat pe poziția 9, iar Suedia - 10, la Campionatul European de fotbal pe plajă - Euro Beach Soccer League, Divizia B.

Ora 14:00

Președintele FMF, Leonid Oleinicenco, și directorul tehnic, Serghei Butelschi, urmăresc cu atenție toate meciurile turneului

Ora 13:48

Nici în a doua repriză nu a fost marcat vreun gol, Suedia - România 0-0

Ora 13:28

Prima repriză s-a încheiat cu o remiză "albă".

Ora 12:45

Meci pentru locul 9

Suedia – România

Suedia: 1.Filip Malmstrom, 2.Erik Gustafsson, 3.Jesper Bolander, 4.Nils Lavah, 8.Daniel Granberg

Rezerve: 5.Marcus Kettler, 9.Simon Turesson, 10.William Palmen

Antrenor: Mathias Granberg

România: 9.Florea-Ionuț Boață, 2.Iulian-Augustin Răvoiu, 3.Alexandru Vieru, 5.Gheorghe Andrescu, 11.Enis Bolat

Rezerve: 1.Valentin Dumitrică, 6.Petru-Mihai Voica, 12.Petre Bolojan, 20.Robert-Mihai Pîslaru

Antrenor: Daniel Petcu

Arbitru: Ozcan Sultanoglu (Turcia), al doilea arbitru: Piotr Stoianov (Moldova), al treilea arbitru: Octavian Cepoi (Moldova), timekeeper: Vladimir Tashkov (Bulgaria)

Ora 08:00

Campionatul European de fotbal pe plajă - Euro Beach Soccer League, Divizia B continuă astăzi cu ultimele 5 meciuri din faza play-off:

Suedia - România (ora 13:15), meci pentru locul 9

Lituania - Bulgaria (ora 14:30), meci pentru locul 7

Slovacia - Grecia (ora 16:00), meci pentru locul 5

Cehia - Kazahstan (ora 17:15), meci pentru locul 3

MOLDOVA - Estonia (ora 18:30), Finala

Rezultatele meciurilor jucate ieri: Suedia – Norvegia 3-2, Bulgaria – Grecia 0-3, Lituania –Slovacia 0-6, România – Norvegia 1-1, 5-3 penalty, Estonia – Kazahstan 1-0, MOLDOVA – Slovacia 5-2

Cehul Lukáš Trampota conduce în clasamentul golgheterilor, cu 7 goluri. Andrei Negara a marcat 5 goluri, iar căpitanul Naționalei Moldovei, Grigore Cojocari - 4.

11 echipe, 152 de jucători, 21 de meciuri, 123 de goluri marcate sunt cifrele competiției de la Chișinău!

Șase echipe naționale, Moldova, Estonia, Kazahstan, Cehia, Grecia și Slovacia și-au asigurat deja participarea la turneul de promovare în eșalonul superior, care va avea loc în stațiunea Figuiera Da Foz (Portugalia), în perioada 9-12 septembrie. Încă o formație, Bulgaria sau Lituania, urmează să se califice azi la competiția din Portugalia. Doar campioana va obține dreptul de a promova în Divizia A, elita europeană a fotbalului pe plajă.

Intrarea la Arena de fotbal pe plajă este liberă, dar numărul spectatorilor în tribune va constitui 50% din capacitatea arenei.

Spectatorii trebuie să respecte toate regulile de acces pe stadion, inclusiv:

- Acceptarea de a fi verificată temperatura corpului la intrarea pe stadion;

- Purtarea măștii care acoperă nasul și gura pe tot parcursul aflării în incinta stadionului;

- Menținerea distanței sociale în timpul aflării pe stadion;

Toate meciurile vor fi transmise în direct de site-ul nostru și pe paginile sociale ale FMF.

Pe parcursul întregii zile veți găsi aici informații și poze de la această competiție. Fiți alături de noi!